دوربین پلاک خوان

دوربین پلاک خوان چیست ؟

برای ثبت تصاویر پلاک وسایل نقلیه از دوربین مدار بسته ویژه ای تحت عنوان دوربین پلاک خوان استفاده می شود . این نوع از دوربین ها به گونه ای طراحی شده اند که پلاک خودرو ها را به خوبی تشخیص داده و شماره آنها را بصورت جداگانه ثبت می کنند و اپراتور می تواند شماره پلاک های مختلف را در دیتا بیس دوربین جستجو کند . در این قسمت از مجله فرکو این نوع از دوربین مدار بسته را برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد . با ما همراه باشید .

خصوصیات دوربین پلاک خوان

دوربین ANPR محفف واژه لاتین Automatic Number Plate Recognition در ابتدا یک دوربین مدار بسته است در اینجا چند نمونه از خصوصیات این نوع دوربین مدار بسته را توضیح داده ایم .

 • رزولوشن دوربین مداربسته پلاک خوان

رزولوشن و وضوح تصویر این نوع دوربین از اهمیت بالایی برخوردار است . هر چقدر کیفیت تصویر ANPR بالاتر باشد، امکان شناسایی و ثبت پلاک خودرو بیشتر خواهد بود .

 • سرعت تصویر برداری دوربین مدار بسته پلاک خوان

سرعت تصویر برداری این دوربین نسبت به دوربین مدار بسته معمولی بالاتر است، این دوربین ها معمولا به صورت 30 یا 60 فریم در ثانیه تولید می شوند . البته می توان از دوربین های مدار بسته معمولی هم برای شناسایی پلاک خودرو استفاده کرد ولی توجه داشته باشید که در اینصورت درصد خطای دوربین در شناسایی و ثبت پلاک خودرو ها بیشتر خواهد بود .

 • میزان WDR دوربین

یکی از ویژگی هایی که باید درثبت پلاک خودرو به خوبی به آن توجه داشته باشید، تکنولوژی WDR است . این تکنولوژی به دوربین اجازه می دهد در شرایط نا مساعد نوری تصویر با کیفیتی از پلاک خودرو ثبت کند . WDR مخفف واژه لاتین Wide Dynamic Range است .

 • قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته پلاک خوان

دوربین ثبت پلاک خودرو دید در شب، با استفاده از ال ای دی های IR ، در طول شب هم می تواند پلاک خودرو ها را به خوبی ثبت کند . تنظیم دوربین دید در شب باید به دقت در طول شب انجام شود تا میزان خطای ثبت پلاک دوربین به حداقل برسد .

دوربین پلاک خوان

دوربین پلاک خوان آنالوگ

در صورتی که از دوربین مدار بسته آنالوگ پلاک خوان استفاده می کنید ، بالاترین کیفیت تصویر دوربین، 720TVL است که معادل 0.4 مگا پیکسل است . از این رو تعداد پلاک های اشتباهی که توسط دوربین ثبت می شود بیشتر خواهد بود . با اینهمه می توان دوربین آنالوگ را به گونه ای با زاویه دید و محل نصب مناسب قرار داد تا پلاک خودرو را به خوبی ثبت نماید . برد مفید این دوربین ها برای پلاک خوانی بین 3 تا 5 متر می باشد .

دوربین پلاک خوان  IP یا دوربین پلاک خوان تحت شبکه

رزولوشن دوربین مدار بسته پلاک خوان تحت شبکه با توجه به رزولوشن بالاتر این دوربین ها ، با دقت بسیار بالاتری انجام می شود . این دوربین ها تصاویر بسیار با کیفیت تری ایجاد می کنند . درصد خطای ثبت پلاک درست در این دوربین ها کمتر است . قیمت دوربین پلاک خوان IP از دوربین آنالوگ بیشتر است .

برای ثبت پلاک خودرو از چه تجهیزاتی استفاده می شود ؟

پیش از اینکه در خصوص راهکار های ثبت پلاک خودرو ها توسط دوربین های ای وی تک توضیح دهیم، نخست انواع سناریو هایی که می توان برای ثبت پلاک خودرو استفاده کرد را توضیح می دهیم. برای ثبت پلاک خودرو در حالت کلی می توان از دو راه حل زیر استفاده کرد . با توجه به نیاز مشتریان می توان یکی از دو سناریو را جهت پلاک خوانی استفاده کرد .

1- ثبت پلاک خودرو ها با استفاده از دوربین مدار بسته پلاک خوان

در این راهکار برای ثبت پلاک خودرو از دوربین مخصوص پلاک خوانی استفاده می شود . این دوربین به گونه ای طراحی و ساخته شده است که خود به تنهایی می تواند تصاویر پلاک خودرو را شناسایی ، ثبت و ضبط نماید . اپراتور برای دسترسی به پلاک خودرو ها می تواند با استفاده از یک سیستم کامپیوتر معمولی یا یک NVR به دورین وصل شده و شماره پلاک ها را مشاهده کرده یا ذخیره نماید.

2- ثبت پلاک خودرو با استفاده از دوربین مدار بسته معمولی و نرم افزار پلاک خوان

در این راه حل ثبت پلاک خودرو توسط دوربین مداربسته معمولی تصویر برداری شده و توسط یک نرم افزار مخصوص، عملیات پلاک خوانی انجام می شود . در این سناریو نیاز به یک دوربین معمولی، یک نرم افزار پلاک خوان و یک NVR یا سیستم کامپیوتر می باشد .

دوربین پلاک خوان

 برخی از امکاناتی که با خرید یک دوربین مجهز به سیستم پلاک خوان به آن دست پیدا می کنید:

 • ثبت پلاک خودرو ها و جمع آوری آنها در غالب یک دیتا بیس ارزشمند
 • امکان تعریف لیست سیاه برای خودرو های سابقه دار یا دارای مشکل امنیتی
 • امکان تعریف لیست سفید برای خودرو هایی که اجازه ورود از محل نصبثبت پلاک دوربین را دارند
 • امکان اتصال به سیستم راه بند فیزیکی و مدیریت ورود و خروج
 • امکان تعریف لیست VIP برای افراد ویژه ای که وارد می شوند
 • امکان جستجو در پلاک خودرو ها بر اساس شماره پلاک ، تاریخ ، زمان و …
 • امکان محاسبه مدت زمانی که خودرو در یک منطقه حضور داشته ( مناسب برای پارکینگ هایی که بر اساس میزان توقف خودرو ها هزینه دریافت می کنند )

خرید دوربین پلاک خوان

شرکت فرتاک گلوبال ویژن نماینده AVTECH و CCPLUS در ایران ، سبد کامل محصولات نظارت تصویری را برای پوشش نیاز های شما مشتریان گرامی ارائه می کند . شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن 02188730400 از مشاوره رایگان کارشناسان ما در شرکت فرکو استفاده کنید .

به بالای صفحه بردن