این روزها تکنولوژی ویدئو آنالیتیک مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در سیستم های امنیتی به شدت پررنگ شده است،  این تکنولوژی که بر پایه هوش مصنوعی است به طور اتوماتیک تصویر را برای تـشخیص  رخدادهای خاص مانند تـعریف مـنطقه ممنوعه، تشخیص چهره ، تشخیص رفتار های مشکوک، تشخیص جنسیت و یا تخمین سن افراد ، تجزیه و تحلیل می کند .ساده ترین شکل این تکنولوژی تشخیص حرکت است که برای صرفه جویی در مصرف حافظه کاربرد زیادی دارد .

در حالت پیشرفته تر این تجزیه و تحلیل می تواند نظارت بر اشیاء رها شده، غرق شدن و یا کنترل جریان ترافیک را انجام دهد. تکنولوژی ویدئو آنالیتیک به مراتب قابل اعتماد تر از یک اپراتور و شخص است که در پشت نمایشگر بصورت دستی عمل می‌کند، زیرا پایش تصویر برای انسان تا ۲۰ دقیقه قابل انجام بوده و پس از آن به طور چشمگیری عملکرد انسان افت می‌کند. آنالیز تصاویر بصورت ۲۴ ساعته و هر روز هفته نظارت بر تصاویر را انجام داده و در صورت بروز موارد مشخص واکنش های تعریف شده را انجام می‌دهد.

تکنولوژی ویدئو آنالیتیک

کاربرد تکنولوژی ویدئو آنالیتیک

این تکنولوژی در مدیریت زمان بسیار کاربردی است، برای مثال اگر در تصاویر ضبط شده دنبال یک خودرو با شماره پلاک خاص باشید ، ناچارید کل تصویر را پایش کرده تا خودرو مدنظر را پیدا کنید و ممکن است این کار بسیار زمان بر باشد. حال تصور کنید تکنولوژی آنالیز تصاویر در سیستم ما موجود باشد و تمام پلاک ها را در یک پایگاه داده ذخیره کند. فقط کافیست پلاک را وارد کنید و کلیه تصاویر ضبط شده از آن پلاک را برای ما نمایش دهد و امتیاز بزرگی است به نام مدیریت زمان (انواع سیستم نظارت خودرو).

در این مقاله به ۲ موضوع خیلی مهم در تکنولوژی ویدئو آنالیتیک اشاره خواهیم کرد پس در ادامه همراه ما باشید:

تکنولوژی شمارش افراد

  • این تکنولوژی می تواند تعداد افرادی که وارد یک محدوده می شوند را شمارش نمایند .
  • این تکنولوژی هم جنبه ی تجاری و هم جنبه ی امنیتی دارد .
  • جنبه ی تجاری شمارش افراد

یک مرکز تجاری از طریق این تکنولوژی می تواند دریابد چه ساعت هایی و چه روزهایی تعداد افراد بیشتری را در مجموعه اش دارد و از طریق این می تواند برنامه های تبلیغاتی اش را برنامه ریزی کند .

  • جنبه ی امنیتی

اگر بدانیم در حال حاضر چند نفر در مجموعه ای وجود دارند می توان الزامات امنیتی بهینه ای را برای بهبود کنترل امنیت اندیشید و همچنین می توان اطلاعاتی از روزها و ساعت های شلوغ برای آینده داشت .

  • تردد بی مورد و مشکوک

از طریق این تکنولوژی می توان حرکت ها و تردد های مشکوک را به سیستم مداربسته معرفی نمود و از این پس در صورتی که شخصی حرکت مشکوکی انجام داد آن را به واحد کنترل گزارش نماید . برای مثال ایستادن بیش از ۲ دقیقه در راه پله یک حرکت مشکوک است.

تکنولوژی ویدئو آنالیتیک دوربین

تکنولوژی فنس مجازی

  • از طریق این تکنولوژی می توان قسمتی از تصاویر را مشخص کنید و برای سیستم تعریف نمایید. اگر کسی وارد این محدوده شد، آلارم دهد یا برعکس، اگر کسی از این محدوده خارج شد، آلارم دهد، یا برای مثال اگر کسی بیش از ۱۰ دقیقه در این منطقه بود آلارم دهد .

خلاصه که طبق موارد ذکر شده در بالا می‌توان گفت تکنولوژی ویدئو آنالیتیک ( تجزیه و تحلیل ویدئو ) با کیفیت بالا و همچنین وضوح بالا کار می‌کنند، بنابراین دوربین های مداربسته مورد استفاده در این تکنولوژی (دوربین مداربسته خودرو) می بایست از کیفیت و وضوح تصویر بالایی برخوردار باشد، استفاده از شخص و انسان برای نظارت می‌توانند دارای خطا و پر هزینه و زمان بر باشد ، اما این تکنولوژی می تواند بسیار پایدار ، مطمئن و مقرون بصرفه باشد. توجه داشته باشید در صورتی که نیاز به داشتن هر یک از امکانات هوش مجازی در آنالیز تصاویر داشته باشید بهتر است با کارشناسان مجرب در حوزه سیستم های حفاظتی و نظارتی مشورت نمایید.

شرکت فرتاک گلوبال ویژن نماینده انحصاری تجهیزات مدار بسته ای وی تک ( AVTECH ) در ایران، لیست کاملی از تجهیزات IP را در سبد کالای خود دارد. شما می توانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت در خصوص مدل و قیمت محصولات مدار بسته تحت شبکه ، با شماره ویژه 02188730400 در تماس باشید.