با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت استفاده از دوربین های مداربسته در مکان های عمومی و شخصی و همچنین تنوعی که در انواع سیستم های حفاظتی و امنیتی به وجود آمده باعث شده که از این وسیله برای کنترل و نظارت تصویری مکان های درونی و بیرونی  استفاده شود. اما یکی از معضلاتی  که در استفاده از این دستگاه ها وجود دارد این است در محیط بیرونی که دارای آب و هوای گوناگونی است از چه دوربین و یا از چه تجهیزات کمکی برای استفاده دوربین استفاده کنیم تا دستگاه در حین کارکرد دچار مشکل نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه عملکرد و کاربرد دوربین های مداربسته در شرایط مختلف آب و هوایی همراه ما در این مقاله از مجله فرکوویژن باشید.

تاثیر عناصر آب و هوایی مختلف بر دوربین های مدار بسته

اختلالات آب و هوایی مختلف در محیط زیست وجود دارد. اگر شما قصد نصب دوربین مداربسته در تهران و یا در سراسر ایران دارید، بسیار مناسب در محل کسب و کار یا خانه خود برای ایمنی در خارج از محیط دارید، پیشنهاد می کنیم دوربین هایی را انتخاب کنید که برای محیط زیستی که شما را احاطه کرده است مناسب باشند. زیرا باران، یخ، برف، گرما ، سرما و باد های شدید همه می توانند به دوربین نظارت تصویری نفوذ کنند و تمام عملکرد آن را مختل کنند.

کاربرد دوربین های مداربسته ای که در مکان‌هایی در فضای باز قرار می‌گیرند، مکان های بزرگ مانند نظارت بر فروشگاه ها، کوچه ها و حتی ترافیک بیشتر از دوربین های نصب شده در خانه‌ها آسیب پذیر هستند. این دوربین ها همیشه در معرض بسیاری از تهدیدات قراردارند. گرما و انواع مختلف  شرایط آب و هوایی، ممکن است باعث بر هم زدن دوربین شود یا موجب تخریب آن شود و شروع به شکست کند و یا خاموش شود و یا به لنز آسیب بزند. به طور مداوم، انواع پرندگان با پرواز و فرود بر روی دوربین باعث می شوند که دوربین حرکت کند و جهتی که دوربین تنظیم شده است بر هم بریزد.

کاربرد دوربین های مداربسته

  • وضعیت آب و هوا برای نصب دوربین مدار بسته

قبل از اینکه در محل مورد نظر بخواهید دوربین مدار بسته را نصب کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که این محل دارای چه نوع آب و هوایی است، این آب و هوا می تواند سرد و خشک، رطوبتی ، گرم و غیره باشد که در مرحله اول باید نظر گرفت تا دوربین در این محل مورد نظر از نظر عملکردی مشکلی نداشته باشد.

  • محل قرار گرفتن دوربین مدار بسته در شرایط اب و هوایی متفاوت

بعد از اینکه شرایط جوی محیط سنجیده شد نوع محل قرار گرفتن دوربین باید درنظر گرفته شود که آیا این محل قرار گیری داخلی است یا خارجی (indoor یا Outdoor) که برای مثال:

اگر محیط داخلی مثل دفتر اداری باید دوربین مناسب با شرایط هوای معمولی در نظر گرفت و یا برای قرار گرفتن در گلخانه که محیطی رطوبتی است باید متناسب با نحوه عملکرد و کاربرد دوربین مداربسته ای قرار دهیم که در آن محل رطوبتی از نظر کارکرد مشکلی نداشته باشد و نمونه بهتر برای محل های صنعتی و خطرناک وجود دارند  که بدنه آنها از جنس فولاد قوی و ضد زنگ باشد که در برابر  عوامل طبیعی مثل رطوبت، انواع گاز، مواد سمی و انفجار مقاوم بوده و می‌تواند به خوبی به کار تصویر برداری بپردازد.

همچنین برای محیطهای بیرونی (Out door) که به مراتب شرایط سخت تریی نسبت به محیط داخلی  دارند (آفتابی، بارانی،رطوبتی و..) این شرایط را درنظر گرفت  آیا محیطی که می خواهیم برای نصب انتخاب کنیم دارای چه جوری هوایی است. مثلاً اگر بارانی است باید دوربینی استفاده کنیم که در برابر آب دارای مقاومت مناسب باشد و یا اگر محل دارای نور آفتاب شدید است، باید دوربینی انتخاب شود که بدنه آن در برابر تابش نور خورشید و گرما باشد و همچنین لنز آن در شرایط آفتابی بتواند تصویر خوبی به گیرنده تحویل دهد.

  • نوع دوربین مدار بسته

یکی از مهمترین عوامل برای دریافت تصویر با کیفیت استفاده از یک دوربین مداربسته مناسب، مطابق با نیازهای مصرف کننده و شرایط محیطی است. برای نمونه اگر در یک مکان گرم آفتابی از یک دوربین استفاده می کنید باید این را درنظر گرفت :

آیا بدنه این دوربین تحمل گرمای آفتاب را دارد؟

آیا لنزاین دوربین با تابش نور آفتاب  مشکلی ندارد و می تواند نصویر باکیفیتی که مناسب با نیازهای است تحویل دهد؟

آیا این دوربین استانداردهای لازم برای فرار گیری در چنین شرایطی را دارد؟

آیا این دوربین مورد نظر از  برند معتبر بوده و دارای کارکرد،کیفیت و طول عمر مناسبی است؟

برای دستیابی به این پاسخ این سوالات مهم، بهتر است از قبل با کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند مشورت نمود تا راهنمایی های لازم  برای پیشروی درست کار انجام شود. همچنین توصیه می‌شود برای حفاظت دوربین های مداربسته در مقابل بارش بارن و برف شرایط سخت و سرمای شدید زمستان، از کاورهای مناسب و مختص دوربین مداربسته استفاده کنید، این کاور مانع از قرار گرفتن دوربین در معرض برف  و باران و دماهای مختلف طاقت فرسا، می شود. این کاورها با توجه به توان مقاومت به شرایط مختلف آب و هوایی که دارند از هم تفکیک می‌شوند و به قیمت های مختلف به فروش می رسند.

کاربرد دوربین های مداربسته در ایران

  • استفاده از کاور برای محافظت

کاور وسیله است که دوربین درون آن قرار گرفته تا از صدمات ناشی از عوامل محیطی مانند جلوگیری از تماس آب با دوربین، برخورد اشیا و یا پرندگان با دوربین ، محافظت در برابر تابش نور و ….  در امان باشد این کاورها عبارتند از:

کاور کوچک برای دوربین های مدار بسته کوچک یا مینیاتوری.

کاور متوسط برای دوربین مدار بسته باکس

کاور بزرگ مخصوص دوربین های مدار بسته صنعتی

کاور سقفی برای دوربین مدار بسته دام

کاور ضد آب برای دوربین های مدار بسته با قابلیت زوم

لازم به ذکر است که برخی از این کاورها می‌توانند دارای فن و گرم کن باشند تا در صورت لزوم دمای موردنظر داخل کاور را برای دوربین تنظیم نمایند

 تأثیر دما بر اجزای سیستم های نظارتی

در حالت کلی می‌توان گفت باد و برف می تواند کابل نامناسب و اتصالات محافظت نشده در فضای باز را از بین ببرد. اگرچه حساسیت NVR حتی شدیدتر از دوربین IP است اما به این دلیل که NVR به ندرت در فضای باز قرار می گیرد احتمال آسیب به آن کاهش می یابد. با این حال اگر این دستگاه ها یک شب در یک وسیله نقلیه در فضای باز و در هوای زیر یخ زدگی ذخیره شوند و سپس بلافاصله نصب و روشن شوند خطر وجود دارد. هارد دیسک ها می توانند خراب شوند یا آسیب ببینند. پیشنهاد می‌کنیم برای نصب و راه اندازی دوربین ها در فضای باز حتما آنها را در یک مکان پناهگاه قرار گیرند، حتی اگر آنها مقاوم در برابر آب و هوا باشند. در زیر پناهگاه، لنز یک دوربین می‌تواند در برابر انواع شرایط آب و هوایی محافظت شود.

در این مقاله به موضوع عملکرد و کاربرد دوربین های مداربسته در شرایط اب و هوایی مختلف پرداختیم، همانطور که می دانید دوربین های مداربسته امنیت محیط را برای شما فراهم می‌آورند، شما نیز می‌بایست شرایط مساعدی را برای افزایش طول عمر دوربین ها و سایر تجهیزات نظارتی فراهم آورید تا بتوانند تصاویر مناسب را برای شما ارائه دهند. مشتریان گرامی برای راهنمایی بیشتر با همکاران شرکت فرتاک گلوبال ویژن که یکی از بهترین ها در زمینه تامین، مشاوره و اجرا و فروش و نصب دوربین های مدار بسته است در ارتباط باشید. این شرکت با برخورداری از سابقه درخشان و پروژه های مفید در سطح کشور آماده است به  عزیزانی که در این زمینه نیاز به مشاوره و نصب دوربین مدار بسته را دارند با استفاده از متخصصین باتجربه ای که در اختیار دارد، شما عزیزان را در این زمینه همراهی کنند، پس با شماره 02188730400 با ما در تماس باشید.