با هربار دیدن دوربین مداربسته از خود می پرسیم آیا اکنون در دید دوربین هستم یا خیر؟ کجا دوربین مرا نمی گیرد؟ این که بدانیم نقطه کور دوربین مداربسته کجاست ؟ یا راهی برای یافتن نقطه کور دوربین مداربسته وجود دارد؟ چالش این مقاله از مجله فرکوویژن است. حال اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید، همیشه یکسری نقاط وجود دارند که از دید دوربین مداربسته خارج هستند، بهتر است برای در امان ماندن از دسترس سارقین، این نقاط را شناسایی و از سیستم های امنیتی و حفاظتی استفاد نمود؛ حال برای شناخت نقاط کور دوربین مداربسته در ادامه همراه ما باشید.

شناسایی سه نقطه مهم نقاط کور دوربین مداربسته 

1- زیر دوربین مداربسته

هیچ دوربینی به تنهایی نمی تواند تمام نقاط را پوشش دهد. معمولا زیر دوربین مداربسته و تا شعاع 1 متری دوربین را نمی توان مشاهده کرد.

نقاط کور دوربین مداربسته

2- روبروی منبع نور زیاد

وجود نور مهم ترین عامل برای ثبت و ضبط یک تصویر با کیفیت عالی توسط دوربین های مداربسته است. وجود منبع نور زیاد و مستقیم باعث سیاه دیده شدن اشیا می شوند.

این اتفاق ممکن است در ساعاتی از روز یا فضا اتفاق بیفتد. مثلا در تابستان دوربین مداربسته در نقطه ای نصب شده است که شاخ و برگ درختان جلوی تابش نور را می گیرند. اما با تغیر فصل و ریزش برگ ها و هرس درختان ممکن است این مانع نور از بین برود و دردسرساز شود.

همچنین ممکن است در زمستان زمین پوشیده از برف شود و انعکاس نور خورشید در برف باعث ایجاد بلایند اسپات (Blind Spot) شود. از این رو  برای اینکه بتوان عکس و تصویر متناسب و با جزئیات دقیق را ثبت کرد، لازم است زاویه منبع نور،  ترکیب سایه ها و نور به صورت درست تعیین کرد.

3- اختلاف نوری زیاد

در برخی مکان ها مانند پارکینگ ها و درب ورودی ساختمان ها نور داخل کم است اما با باز شدن درب فضای ورودی کامل روشن است. این اختلاف نور شدید باعث سیاه دیده شدن اجسام متحرکی می شوند در یک بخش مشخص (ورودی) می شوند.

چگونه دوربین های مداربسته را نصب کنیم که نقطه کور کمتری داشته باشند؟

کلا هر دوربینی دارای نقطه کور است، بنابراین برای اینکه بتوانیم تمام نقاط را پوشش دهیم باید دوربین ها طوری تنظیم شوند که هر دوربین مداربسته نقطه کور نزدیک ترین دوربین خود را پوشش دهد. در ادامه نحوه به ارائه راه حل کاهش نقطه کور دوربین مداربسته می پردازیم:

  • زاویه دید دوربین مداربسته

هر چه زاویه دید دوربین مداربسته وایدتر باشد، می‌تواند نقاط بیشتری را پوشش دهد. در این صورت درصد نقطه کور کمتر خواهد شد. البته بهتر است بدانید هر چه زاویه دید بیشتر شود جزئیات کمتری قابل مشاهده است.

دوربین مداربسته فیش آی یا پانورامیک محصولات XS ایویتک از جمله دوربین هایی هستند که زاویه دید 360 درجه‌ای دارند. برخلاف سایر دوربین های مداربسته دوربین چشم ماهی، فلت بوده و زاویه دید 360 درجه دارند و هیچ نقطه کوری ندارند. برای داشتن چنین زاویه دیدی دوربین fisheye باید در مراکز فروشگاهی و حداقل در ارتفاع 3 متری نصب شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

اما اگر محدودیت ارتفاع و هزینه را دارید دوربین‌ اسپید دام یا گردان در مقابل دوربین فیش آی ارزان‌تر است. با کمک دوربین گردان و کنترل از راه دور می توانید جهت دوربین مداربسته را تغییر داد. به این ترتیب از نقاط دیگر غافل نشویم.

البته توصیه می شود برای عملکرد بهتر دوربین مداربسته در کنار دوربین اسپیددام یک دوربین فیکس نیز نصب شود تا در هنگام چرخش دوربین، از سایر نقاط غافل نشویم.

  • نورپردازی

برای داشتن تصویری با کیفیت مناسب و عدم از دست یافتن تصاویر نورپردازی فاکتور مهمی است. ابتدا بهتر است موقعیت منبع نوری خود را به خوبی مشخص کنید. بهتر است روشنایی را در نزدیکی دوربین مدار بسته و به سمت آن قرار دهید. اما جهت جلوگیری از انعکاس نور در دوربین مداربسته، بهتر است منبع نور حداقل در فاصله 1 متری از دوربین باشد. در مورد دوربین مداربسته دام لازم است منبع نور در فاصله 1 متری از زیر دوربین تنظیم شود. همچنین جهت دستیابی به تصاویر بهینه پیشنهاد می کنیم نور دوربین خود را با نور منبع روشنایی در شب تنظیم کنید.

  • عکس برداری قبل از نصب دوربین مداربسته

توصیه می‌شود قبلا از نصب دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ، مناطقی که قصد دارید تحت پوشش دوربین مداربسته قرار گیرد، عکس بگیرید. این کار باعث می شود شما متوجه موضوعاتی از قبیل اندازه لنز مور نیاز محل، اینکه دوربین را در چه فاصله‌ای باید نصب کنید و پهنای محیط مورد نظر چقدر است شوید و در اجرای پروژه بتوانید به نحو احسن عمل کنید.

نقطه کور دوربین مداربسته

نقاط کور دوربین مداربسته کجا هستند؟

از سمت شخص نصب کننده (مالک) دوربین، یافتن نقطه کور دوربین مداربسته بسیار ساده انجام پذیر است. کافی است تصاویر گرفته شده توسط دوربین بررسی شود. اما از سمت فردی که مقابل دوربین قرار می گیرد و دسترسی به آن چه که دوربین ثبت می کند ندارد، نیز راه هایی وجود دارد.

از اقدامات اولیه برای یافتن نقطه کور دوربین مداربسته بررسی محل نصب دوربین است. یکی از نقاط کور دوربین مداربسته ناحیه زیر دوربین به شعاع تقریباً یک متری از محل نصب آن است. خود را زیر دوربین و در جهت آن فرض کنید. آن چه که شما از شعاع یک متر به بعد خود می بینید معمولاً در دید دوربین است. با توجه به لنز دوربین گستردگی فضای دید دوربین متغیر است. به عبارت دیگر علاوه بر ناحیه مشخص شده، نقاط کور دیگری نیز وجود دارد.

نقطه کور دوربین در روز

در فضای باز و مقابل نور مستقیم خورشید، در این حالت برای دوربین نقطه کور ایجاد می شود. ممکن است این حالت در قسمتی از روز و یا در برخی از فصل ها اتفاق بیفتد.  با ریختن برگ ها مانعی برای تابش نور مستقیم خورشید وجود ندارد مانند فصل زمستان. در این زمان نیز نقطه کور یا بلایند اسپات دوربین مداربسته (Blind Spot) ایجاد می شود.

در زمستان حالت دیگری را نیز شاهد هستیم و آن انعکاس نور خورشید از برف به دوربین است. این حالت نیز امکان ایجاد نقطه کور در دوربین را بوجود می آورد. در حالت کلی بهتر است دید دوربین در فضای باز در فصل های مختلف مجدد چک شود. تغییر زاویه تابش نور خورشید، وجود برگ درختان و… عواملی هستند که می توانند نقطه کور (بلایند اسپات) جدیدی در دوربین ایجاد کنند.

نقطه کور دوربین در شب

در شب نیز چنین حالتی با تابش نور مستقیم خودروهای در حال عبور رخ می دهد. که بیشتر به صورت لحظه‌ای است و خیلی طول نمی کشد. با گذر خودرو نقطه کور برطرف می شود. نقطه کور با توقف خودرو در آن محل با چراغ روشن (مستقیم به سمت لنز دوربین) تا باقی ماندن آن شرایط وجود خواهد داشت.

یافتن نقطه کور دوربین مداربسته در فضایی با دو نور بسیار متفاوت نیز امکان پذیر است. در محیطی با دو نور بسیار قوی و نور بسیار کم معمولاً دوربین یکی از بخش ها را درست نشان نمی دهد. به عبارت دیگر آن بخش نقطه کور دوربین مداربسته می شود. اغلب بخش با نور کم، نقطه کور دوربین خواهد شد.

نقطه کور دوربین

شرکت فرتاک گلوبال ویژن با ربع قرن فعالیت خود بیش از ۱۰۰۰ پروژه مختلف در سراسر کشور به انجام رسانیده است که در حدود ۵۰ نوع صنف و کاربری مختلف در محیط‌ های آموزشی، بیمارستانی، بانک‌ ها، مراکز نظامی و … را شامل می‌شود. مجموعه ما به همکاره کارشناسان مجرب و با توجه به رعایت حقوق کار فرمایان و همچنین ارائه خدمات و پشتیبانی به ‌موقع، فروش کالا با ضمانت ‌نامه و گواهی اصالت کالا صورت می ‌پذیرد.