ارتفاع نصب دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته در دو نوع داخلی و خارجی در بازار به مشتریان و صاحبان کسب و کارها عرضه می‌گردد. دوربین خارجی و یا بیرونی دوربین هایی هستند که به واسطه جنس بدنه، نوع نصب و مقاومتشان در برابر عوامل خارجی ( همچون گردو غبار و ریزش برف و باران ) برای نصب در محیط های خارجی مانند پارکینگ، اتوبان ها، کارخانجات و…. مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های داخلی به دلیل نوع نصبشان که باید روی سقف و یا دیوار نصب شوند، عموما برای محیط های داخلی همچون واحدهای اداری و تجاری، واحد مسکونی، راه پله و… مورد استفاده قرار می گیرند. برای نصب هر یک ازاین دوربین ها باید فاصله و ارتفاع مناسبی را در نظر بگیرید تا در انتها تصویر واضح و با کیفیتی داشته باشید. اما ارتفاع نصب دوربین مداربسته چقدر است؟ و دوربین مداربسته را چگونه باید نصب کنیم تا بهترین میدان دید را داشته باشد؟ در ادامه با ما در این مقاله از مجله فرکو همراه باشید تا درباره ارتفاع نصب دوربین در پروژه های حفاظتی و نظارتی بیشتر بدانید.

ارتفاع نصب دوربین مداربسته در محیط داخلی

دوربین های مداربسته داخلی همانطور که می دانید اکثرا در زیر سقف مان های داخلی نصب می‌شوند و بهترین ارتفاع برای آن ها 2.5 متر الی 3 متر است. توجه داشته باشید نصب دوربین In door در ارتفاعات بالاتر باعث ارائه تصاویری می شود که جزئیات و کیفیت خوبی ندارند. با در نظر گرفتن ارتفاع سقف فضاهای داخلی به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول فضاهایی که ارتفاع سقفشان 2.5 متر و یا کمتر است که باید دوربین مداربسته را بر روی سقف نصب کنید. اما در دسته دوم ارتفاع سقف 2.5 الی 3 متر است و شما می توانید دوربین را روی یک ستون و یا دیوار نصب نمایید. سعی کنید محلی را برای نصب دوربین انتخاب کنید که حتی الامکان در دسترس افراد قرار نداشته باشد. البته نصب دوربین در ارتفاع خیلی بالا در فضاهای داخلی، باعث می شود که جزئیات مناسبی زیادی در تصویر دیده نشود.

ارتفاع نصب دوربین مداربسته در محیط خارجی

عموما دوربین های  خارجی و یا Out door را در ارتفاعات و به دور از دسترس افراد نصب می کنند تا از گزند سارقین و افراد سودجو در امان باشد. برای نصب دوربین مداربسته در محیط های خارجی بهتر است ابتدا به نوع لنز آن توجه کنید، زیرا دوربین هایی که مجهز به زوم اپتیکال و لنز وریفوکال هستند را می توانید در ارتفاعات بالای 4 متر نیز نصب کنید، اما دوربین هایی با لنز ثابت تنها در فاصله 3 الی 4 متری می توانند تصاویر را با جزئیات ثبت کنند.

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته

پاسخ این سوال به عواملی همچون ارتفاع سقف، نوع لنز دوربین، نیاز کاربر از دوربین مداربسته و غیره بستگی دارد، اما بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته نقطه‌ای است که دوربین مداربسته از دسترس افراد سودجو و سارقین در امان باشد و افراد نتوانند مانع از تصویر برداری دوربین مداربسته شوند. قبل از آنکه اقدام به خرید نمایید، ابتدا نیازتان از نصب دوربین مداربسته را مشخص کنید تا خریدی مقرون به صرفه و کارآمد داشته باشید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید دوربین مداربسته ایی را رو به روی درب انبار قرار بدهید تا پلاک ماشین هایی را که به انبار وارد می شوند و یا از آن خارج می شوند را ثبت کند و یا در صورت عبور پلاکی خاص پیغام بدهد باید از دوربین استفاده کنید که از تکنولوژی ANPR پشتیبانی می کنند و آن را درست رو به روی در انبار بر روی دکل و یا ستون نصب نمایید. لازم به ذکر است که بهتر است دوربین انتخابیتان را در ارتفاعات بالا نصب کنید تا تمامی ماشین ها با هر ارتفاعی در میدان دید دوربین مداربسته قرار بگیرند. همانطور که می‌دانید دوربین هایی که در ارتفاعات بالا نصب می شوند بهتر است دارای لنز وریفوکال باشند تا از قابلیت زوم اپتیکال نیز پشتیبانی کنند.

دلایل اهمیت ارتفاع نصب دوربین مداربسته در پروژه های نظارتی

در صورتی که دوربین مداربسته تان را در ارتفاع مناسبی نصب نکنید قادر نخواهد بود که میدان دید مناسبی را پوشش بدهد. همچنین اکثر دوربین ها دارای ویژگی دید در شب بوده و به واسطه LED هایی که در آن تعبیه شده می‌توانند در کم نوری و یا تاریکی مطلق تصاویر با کیفیت و قابل قبولی را ثبت کنند. اگر بدون در نظر گرفتن اهمیت ارتفاع نصب دوربین مداربسته برای برد ویژگی IR آن را نصب کنید دیگر دوربین قادر نخواهد بود تا تصاویر باکیفیتی را در شب و کم نوری ثبت کند. توجه داشته باشید که فاصله دوربین از سوژه تاثیر به سزایی بر کیفیت تصاویر ثبت شده دارد و تصاویری که در فواصل طولانی ثبت می‌شود نمی توانند جزئیات زیادی را به نمایش بگذارند.

ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته

پاسخ این سوال در گرو این است که شما چه کارآیی را برای دوربین مداربسته در نظر گرفته اید و از آن چه انتظاراتی دارید. به طور کلی ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته بین 2.5 الی 4 متر است اما دوربین های ویژه ایی هستند که به واسطه سخت افزار و نرم افزار های به کار رفته در آن ها می توانند در شرایط خاص در ارتفاعات بالاتر نیز نصب شوند. اگر دوربین مداربسته تان را در ارتفاع بالا تر از 3 متر نصب کنید دوربین شما بازه دید وسیع تری را پوشش خواهد داد و در صورتی که دارای لنز وریفوکال باشد می توانید با کمک یک اپراتور بر روی هر نقطه ایی که نیاز دارید زوم کنید و جزئیات را با وضوحی باور نکردنی رویت کنید.

خرید دوربین مداربسته برای ارتفاعات

همان طور که می‌دانید تنها دوربین هایی برای ارتفاعات مناسب هستند که برد طولانی و زاویه دید گسترده ایی داشته باشند. پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل دوربین های PTZ را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی بر روی اجسام زوم کرده جزئیات را رصد کنید و در نهایت به سادگی به آن یک الگوریتم رفتاری بدهید تا بدون نیاز به اپراتور تصاویر با کیفیت و قابل قبولی را برای شما به ثبت برساند.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی می توانید با کارشناسان واحد فروش و فنی فرتاک گلوبال ویژن در ارتباط باشید تا راهنمایی و مشاوره لازم را در خصوص خرید دوربین مداربسته در اختیارتان قرار دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *