قوانین نصب دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته سیستم های نظارتی هستند که در سال های اخیر استفاده از آن ها به شدت رواج پیدا کرده است. از این دوربین ها برای نظارت بر رفت و آمدها، نظارت بر فعالیت کارمندان ادارات و کار کنان مکان های تجاری، نظارت بر محیط برای شناسایی سارقان و مجرمان و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. پس با ما همراه باشید تا از قوانین نصب دوربین مداربسته بیشتر بدانید.

امروزه در بیشتر مکان ها و حتی در گوشه و کنار خیابان ها دوربین هایی نصب شده‌اند که به صورت شبانه روز تصاویر محیط را ثبت و ضبط می کنند. با وجود این که کاربرد این دوربین ها امنیتی و حفاظتی است اما گاهی امنیت فردی و حریم شخصی انسان ها را تهدید می کنند.

به همین دلیل برای نصب دوربین مدار بسته در مکان های مختلف قوانین و مقرراتی وضع شده‌اند که باید رعایت شوند. البته در نظام حقوقی هنوز قانونی در رابطه با نصب و استفاده از دوربین های مدار بسته وجود ندارد. فقط مقررات داخلی نیروی انتظامی مصوباتی در این باره دارند که آن هم فقط مربوط به صنف های مشخصی است. با این وجود، این گونه نیست که بتوان در هر مکانی دوربین های مدار بسته را نصب کرد و بر فعالیت های دیگران نظارت کامل داشت. گاهی اوقات ضبط و نگه داشتن همان تصاویری که موجب حفظ امنیت می‌شوند، می‌تواند جرم محسوب شود. در صورتی که فیلم های ضبط شده توسط دوربین به حریم شخصی افراد مرتبط باشد می‌تواند اعتراض آن ها را به دنبال داشته باشد و قانون هم در بسیاری از مواقع حق را به این افراد می‌دهد.

قوانین نصب دوربین مدار بسته به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند، قوانین نصب دوربین های مدار بسته در مکان های عمومی و قوانین نصب دوربین های مدار بسته در مکان های خصوصی. از طرف دیگر برای مکان هایی نظیر آسانسورها، محیط های کاری و مشاعات ساختمان ها که نصب دوربین های مدار بسته در آن‌ها رواج دارد نیز مقررات و محدودیت هایی تعریف شده است که لازم به اجرا هستند.

قوانین نصب دوربین

آیا قانونی برای نصب دوربین مداربسته وجود دارد؟

نصب دوربین مداربسته جرم محسوب نمی‌شود بلکه مراجع قانونی از نصب دوربین حمایت نیز می کنند. اما به دلیل عدم سواستفاده و حفظ حریم خصوصی در این باره محدودیت‌ها و قوانینی وضع شده که ممکن است به دلیل ناآگاهی دچار نقض قوانین شوید. در این صورت که خودتان بهتر می‌دانید درگیر دادگاه و رفت و آمدهای بسیار شده و ممکن است مجرم شناخته شوید. به طور کلی قوانینی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. اما از دیگر مواد قانونی می ‌توان استفاده کرد و آن را به دوربین مداربسته تعمیم داد.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در مکان های عمومی

با توجه به این که در مکان های عمومی تردد افراد زیاد است و فضاهای بزرگ و آزاد مسئولین را با چالش‌هایی رو به رو کرده است، این مکان‌ها در رابطه با نصب دوربین های مدار بسته از کمترین میزان محدودیت برخوردار هستند. در مورد قوانین نصب دوربین های مدار بسته در مکان های عمومی می‌توان به ممنوعیت نصب این دوربین‌ها در اطراف اماکن حساسی نظیر ساختمان های نظامی و پادگان ها اشاره کرد. این در حالی است که مسئولان برای نظارت بیشتر، از نصب دوربین های مدار بسته در پارک ها، خیابان ها و مکان های پر تردد دیگر استقبال می کنند.  
برای نصب دوربین های مدار بسته باید مجوزهای لازم را کسب کرد. این مجوزها از طریق نیروی انتظامی و برای صنف های مختلف صادر می شوند. یکی دیگر از قوانین مربوط به نصب دوربین های مدار بسته در مکان های پر تردد این است که وجود دوربین مدار بسته باید به عموم مردم اطلاع رسانی شود. در ورودی مکان مورد نظر باید اعلام شود که در محل دوربین مدار بسته نصب شده است تا افراد با علم به این که اعمال آن ها تحت نظارت است وارد آن مکان شوند.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در مکان های خصوصی

نصب دوربین های مدار بسته در مکان های خصوصی برخلاف مکان های عمومی از حساسیت زیادی برخوردار است. اصل ۲۵ قانون اساسی اعلام می کند که هر گونه شنود و استراق سمع یا نظارت بر اعمال دیگران بدون مجوز قانونی جرم است.

به علاوه اصل ۲۲ قانون اساسی بر مصون ماندن آبروی افراد تأکید زیادی دارد. علاوه بر قوانین گفته شده، ماده ۴۱ منشور حقوق شهروندی کنترل های صوتی و تصویری خلاف قانون و بدون مجوز در محیط های کاری، خدماتی و مکان های عمومی را ممنوع اعلام کرده است. قوانین نصب دوربین مداربسته در مکان های خصوصی از جمله قوانینی که در رابطه با نصب دوربین های مدار بسته در ساختمان ها و مکان های خصوصی وجود دارند می‌توان به این قانون اشاره کرد که اطلاع رسانی به افراد ساکن و مهمان ضروری است. همه کسانی که وارد محل می‌شوند باید از وجود دوربین مدار بسته در محل اطلاع داشته باشند تا حریم شخصی آن ها محفوظ بماند. به طور کلی می‌توان گفت نصب دوربین های مدار بسته در اماکن خصوصی ممنوع است مگر این که کسی مجوزهای لازم را در این زمینه دریافت کرده باشد.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در محیط کاری

امروزه در بیشتر محیط‌های کاری به منظور کنترل ورود و خروج کارکنان، جلوگیری از سوءاستفاده از امکانات محیط، تأمین امنیت کارکنان در برابر سرقت و رفتارهای خشونت آمیز، نظارت بر بخش های مالی، جلوگیری از بی اخلاقی در محیط کاری، بهبود بهره وری کارکنان و غیره از دوربین های مدار بسته استفاده می شود.

با این حال نصب دوربین مدار بسته در محیط کاری هم قوانین و محدودیت‌های خاص خود را دارد. زمانی که کارفرما تصمیم به نصب دوربین مدار بسته می‌گیرد، باید علت این کار خود را به اطلاع کارمندان برساند و تمام آن ها را از نصب دوربین های مدار بسته در محل کار آگاه کند. برای این که حریم خصوصی کارکنان حفظ شود لازم است که محدوده تحت نظارت توسط دوربین برای آن ها کاملا مشخص شود و اطلاع رسانی شود که چگونه از تصاویر ضبط شده استفاده خواهد شد.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در آسانسورها و مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان به مکان هایی گفته می‌شود که در طول شبانه روز افراد ساکن در ساختمان می‌توانند در آن ها تردد داشته باشند. آسانسورها، پارکینگ‌ها و حیاط ساختمان، از مکان های پر تردد موجود در ساختمان ها هستند که تمامی ساکنان ساختمان از آن ها به صورت مشترک استفاده می‌کنند.

برای نصب دوربین های مدار بسته در مشاعات ساختمان نیازی به اخذ مجوز رسمی نیست، اما برای نصب دوربین در این مکان ها لازم است که رضایت کتبی تمام مالکان و اعضای ساختمان گرفته شود و همه آن ها به صورت کتبی رضایت خود را برای نصب دوربین های مدار بسته اعلام نمایند. این در حالی است که اگر یکی از مالکان خواهان نصب دوربین مدار بسته در ساختمان باشد، باید مجوزهای مربوطه را دریافت کند. علاوه بر دریافت رضایت نامه کتبی از مالکان و اعضای ساختمان لازم است که وجود دوربین مدار بسته در محل اطلاع رسانی شود تا مهمانانی که وارد ساختمان می‌شوند نیز از تحت نظارت بودن اعمال خود مطلع باشند.

شرکت فرتاک گلوبال ویژن نماینده رسمی محصولات AVTECH تایوان در ایران، افتخار دارد تا طیف وسیعی از محصولات نظارت تصویری را بر اساس نیاز مشتریان و برای نصب در پروژه های مختلف در سبد کالای خود عرضه نماید. شما می توانید برای اطلاع از لیست محصولات و مدل دوربین های مدار بسته و همچنین استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان ما با شماره تلفن ویژه 02188730400  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *