آلارم کاذب در دوربین مداربسته

آلارم های کاذبی که به صورت پی در پی در یک سیستم مداربسته اتفاق می افتند می توانند مزاحمت فراوانی ایجاد کنند. برای مثال تصور کنید که این امر چه مقدار می تواند در نیمه شب و هنگامی که خواب هستید آزار دهنده باشد. همچنین این امر باعث می شود تا تشخیص آلارم واقعی از کاذب نیز دشوار باشد.
اکثر آلارم های کاذب دوربین مداربسته در سیستم های نظارت تصویری ناشی از خطای کاربری است و نزدیک به 97درصد از تمام آلارم ها غیرواقعی خواهند بود. حال سوال اینجاست که چگونه می توان میزان این آلارم ها را کاهش داد؟ معمولا آلارم های کاذب بر اثر فعالسازی قابلیت های پردازش تصویر همچون تشخیص نفوذ، تشخیص عبور از خط و … اتفاق می افتند. به همین دلیل در این مطلب از مجله فرکو سعی کرده ایم که به بررسی هر کدام به صورت جداگانه بپردازیم، پس همراه ما باشید.

آلارم کاذب دوربین مداربسته

تشخیص حرکت یا Motion Detection

کاربران اغلب تصور می کنند که سیستم تشخیص حرکت تنها افراد یا وسایل نقلیه را تشخیص می دهد، اما متأسفانه چنین نیست، و بعضی اوقات سوژه های طبیعی دیگر مانند ورود حیوانات به مکان مورد نظر یا افتادن برگ درختان نیز باعث فعال شدن این سیستم و به صدا در آمدن آلارم کاذب دوربین مداربسته می گردد. این به این دلیل است که دستگاه ضبط DVR تصاویر را به صورت الگوریتم میبیند و زمانی که تغییری در این الگوریتم رخ می دهد DVR آن را به عنوان حرکت می شناسد.

به منظور جلوگیری از این امر بهتر است تنظیمات مربوط به سیستم تشخیص حرکت در دوربین مداربسته خود را به درستی انجام دهید. برای مثال می توانید حساسیت Sensivity آن را کاهش دهید و یا برای شرایط روز و شب هر کدام به صورت جداگانه تنظیمات را انجام دهید. همچنین می توانید آن را برای مناطقی که پر تردد است غیرفعال نمایید.

تشخیص نفوذ Intrusion detection

فرض کنید دوربین مداربسته ای را در جلوی درب ورودی منزل خود نصب نموده اید و قابلیت تشخیص نفوذ را برای آن فعال کرده اید. هر بار که سایه ابرها از روی دوربین رد می شود آلارم به صدا در می‌آید و شما فکر می کنید که شخصی پشت در است. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است 4 فاکتور مهم را در نحوه تنظیمات این قابلیت در نظر بگیرید:

1. منطقه مورد نظر

2. حد آستانه Threshold

3. حساسیت Sensivity

4. سایز ی که برای سوژه در دستگاه تعریف می کنید

حال برای اینکه تشخیص دهید که مقادیر هر کدام را بر چه اساسی تعیین کنید می توانید ابتدا تنظیمات معمولی و ارقام پایه را برای دستگاه خود تعیین نموده و سپس بعد از چند روز به بررسی آلارم های رخ داده بپردازید. برای مثال از بین آلارم های رخداده ی واقعی می توانید ابعاد سوژه هایی را که منجر به فعال شدن آلارم کاذب دوربین می گردند را تشخیص دهید. همچنین با بررسی آلارم ها متوجه می شوید که اکثر آلارم ها بر اثر حرکت حشرات نور چراغ ماشین ها و … است بنابراین می توانید طبق این موارد حد آستانه و یا حداقل زمان مورد نیاز برای به صدا در آمدن آلارم را تعیین نمایید.

مورد آخری که باقی می ماند تعیین میزان حساسیت یا Sensivity است که نسبت به بقیه موارد پیچیده تر است. معمولا انتخاب عدد 30 برای آن می تواند کافی باشد.

عبور از خط line crossing

استفاده از قابلیت عبور از خط نیز از جمله مواردی است که منجر به ایجاد آلارم های کاذب دوربین مداربسته می گردد. خب سوالی که پیش می آید این است که چرا با وجود قابلیت تشخیص نفوذ، از عبور از خط استفاده کنیم که منجر به افزایش آلارم های کاذب شود. خب پاسخ اینجاست که بعضی مواقع پیش می آید که فردی وارد نقطه مورد نظر شما شده و سریعا در کمتر از زمان آستانه که در تشخیص نفوذ تعریف کرده اید از آن خارج می گردد. در اینجا قابلیت تشخیص نفوذ با شکست مواجه می گردد و بهتر است از قابلیت دیگری مانند عبور از خط استفاده نمایید. در این قابلیت نه تنها می توانید جهت ورود یا خروج سوژه را به محل تعریف کنید بلکه می توانید میزان حساسیت را نیز تعیین کنید.

پیشگیری از وقوع آلارم  کاذب در دوربین های مداربسته

  • اکثر کاربران با نحوه کارکرد و امکانات سیستم مداربسته خود، ‌آشنا نیستند. برای اینکه از دوربین های مداربسته خود به نحو احسنت استفاده کنید، باید با قابلیت های دوربین مداربسته آشنا باشید. بسیار پیش آمده است که کاربران، تنظیمات پیش فرض (تنظیمات اولیه) بخش هشدار (Alarm) دوربین مداربسته را تغییر نمی دهند و با همان تنظیمات کار می کنند. در صورتیکه این کار اشتباه است. تنظیمات هر دوربین مداربسته، باید با توجه به نیازهای امنیتی و شرایط هر مکان تنظیم گردد. در صورت عدم تغییر تنظیمات پیش فرض، قطعاً با هشدارهای نادرست و کاذب بسیاری روبرو خواهید شد.
  • در فناوری های سیستم پردازش تصویر مانند تشخیص حرکت یا تشخیص نفوذ، ممکن است تغییرات نور محیط، حرکت ابرها، سایه و آفتابی شدن تصویر دوربین مداربسته، افتادن یک برگ از درخت و بسیاری از موارد بی اهمیت دیگر، باعث فعال شدن سیستم هشدار گردد. برای رفع این مشکل می توان میزان حساسیت (Sensivity) در بخش تنظیمات را کاهش داد و یا تنظیمات حساسیت را برای شب و روز بصورت جداگانه انجام داد. همچنین می توان میزان حساسیت را برای دوره های زمانی مختلف به صورت جداگانه تنظیم نمود.

شما می توانید برای کاهش هشدار های نادرست، آلارم مربوط به مناطقی را که نمی خواهید، هشدار ارسال کند غیرفعال نمایید. با این روش مطمئن می شوید که سیستم شما هشدار های اشتباه کمتری ارسال می کند.

  • یک راهکار برای کاهش هشدارهای کاذب، این است که ابتدا تنظیمات بخش Alarm را بر روی حالت پیش فرض قرار دهید. پس از چند روز به بررسی وقایع و تصاویر مربوطه با هشدارهای ارسالی بپردازید. با مشاهده رویدادها،‌ متوجه خواهید شد که اعداد و ارقام و تنظیمات بخش Alarm را باید روی چه مقادیری قرار دهید.
    حالت سعی و خطا (بالا و پائین کردن و تغییر مقادیر بخش آلارم) را چند بار تغییر دهید و هر بار آلارم ها و تصاویر آنها را بررسی نمایید. این کار، یک امر تجربی و بسیار کاربردی است. مثلاً می توانید با تغییر چندین باره میزان حساسیت یا میزان حد آستانه و همچنین تغییر حداقل زمان مورد نیاز برای به صدا درآمدن آلارم، به تنظیمات دلخواه و مناسب برای فعالسازی سیستم هشدار دست یافته و تا حدود قابل توجهی از میزان هشدارهای نادرست بکاهید. مطمئن باشید با انجام درست این روش، از فعال شدن آلارم کاذب بر اثر حرکت حشرات، نور چراغ ماشین های عبوری و بسیاری از موارد دیگر جلوگیری می شود.

  • یکی از نکات مهم در نصب دوربین های مداربسته و سایر تجهیزات حفاظتی نظیر دزدگیر و سیستم اعلام حریق، انتخاب محل مناسب برای استقرار آنها است. به طور مثال، نصب سیستم اعلام حریق در نزدیکی منابع گرما،‌ کار درستی نیست و ممکن است تعداد ارسال هشدارهای کاذب را افزایش دهد، یا نصب دوربین مداربسته در مقابل منابع نوری ( قرار گرفتن لنز دوربین در برابر نور) قطعاً تعداد هشدارهای اشتباه را افزایش خواهد داد.

بنابراین جهت نصب تجهیزات سیستم مداربسته خود، مکان مناسبی را انتخاب نمائید و لنز دوربین را هم در مسیر مستقیم نور قرار ندهید. شما می توانید به جای قرار دادن دوربین در نقطه ای که ترددهای غیر ضروری انجام می شود، لنز دوربین را روی نقطه ای زوم کنید که خلوت تر و حساس تر است. مثلاً‌ ممکن است حوالی درب ورودی ساختمان، ترددهای فراوان عابرین و ماشین ها صورت گیرد، اما ورود و خروج از درب به تعداد محدودی صورت گیرد.
قاعدتاً ورود و خروج از درب برای شما موضوع مهمتری است. لذا لنز دوربین را طوری تنظیم نمائید که فقط ورود و خروج از درب را رصد کند.قطعاً با نصب دوربین مداربسته در مکان و موقعیت مناسب، هشدارهای کاذب به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و شما می توانید با خیال راحت از دوربین مداربسته استفاده نمایید.

  • یکی از علل ارسال هشدارهای نادرست در سیستم های مداربسته می تواند مربوطه به مشکلات برقی و یا خرابی کابل انتقال تصویرباشد. به طور مثال اگر منبع تغذیه معیوب، ولتاژ نامناسبی به دوربین مداربسته بفرستد، باعث عملکرد نامنظم و ارسال هشدار های نادرست می شود. در ضمن افت سیگنال و یا مشکلات دیگر در اتصالات و کابلهای انتقال تصویر  نیز می تواند باعث اختلال در سیستم و ارسال آلارم کاذب گردد. بنابراین اگر بدون هیچ دلیلی شاهد ارسال هشدارهای کاذب از سمت سیستم مداربسته خود هستید. بهتر است تجهیزات جانبی از جمله منبع تغذیه، اتصالات و کابلها را چک کنید

همانطور که در این مقاله از مجله فرکو ویژن شرح دادیم، یکی از رخدادهایی که می تواند موجب هشدار کاذب دوربین مداربسته، رخداد تشخیص حرکت است که برخی از دوربین ها، به اشتباه حرکات ناشی از جنبش برگ ها، وزش باد، گرد و غبار و حیوانات خانگی را به عنوان تشخیص حرکت در نظر می گیرند و کوجب ارسال هشدارهای کاذب و سردرگمی کاربران می شوند که این اصلا خوشایند نیست. توجه داشته باشید که در هنگام نصب دوربین مداربسته و استفاده از این تکنولوژی های سیستم های حفاظتی و نظارتی حتما میزان حساسیت ها را مشخص نمایید تا همیشه در امنیت و آرامش به سر برید.

حال اگر فعالسازی سیستم هشدار دوربین مداربسته برای شما موضوع مهمی است و می خواهید در هر صورت از آن استفاده کنید و از طرف دیگر هشدارهای کاذب برای شما آزار دهنده شده است، می توانید از دوربین های مداربسته با تکنولوژی های پیشرفته AVTECH استفاده نمایید تا هشدارهای کاذب کمتری را  و برایتان ارسال می کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *