نرخ فریم بر ثانیه (FPS)

واحد Frame per second یا نرخ فریم بر ثانیه که آن را با FPS نیز نمایش می‌‎دهند نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است.  همان طور که می‌دانید هر تصویر متحرک از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده که به صورت متوالی به نمایش در می‌آیند.

نرخ فریم برثانیه (FPS) چیست؟

واحد Frame per second یا نرخ فریم بر ثانیه که آن را با FPS نیز نمایش می‌‎دهند نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است.  همان طور که می‌دانید هر تصویر متحرک از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده که به صورت متوالی به نمایش در می‌آیند. این نمایش مسسلی وار در مغز انسان این تصور را ایجاد می‌کند که تصویر در حال حرکت است. طبیعتا هرچه تعداد تصاویر ثابت به وجود آورنده یک تصویر متحرک بیشتر باشد شما جزئیات بیشتری از حرکات را خواهد دید. همیشه توجه به میزان سرعت ضبط تصاویر بر اساس تعداد (نرخ) فریم بر ثانیه مهم است. تنها سوال مهم این است که چه میزان فریم بر ثانیه باید انتخاب شود؟ این موضوع مهم با دو مفهوم کیفی به اندازه کافی و تخصصی قابل دسته بندی است.

در میزان “به اندازه کافی” در واقع نیازی نیست کیفیت تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین مداربسته در حد یک فیلم تمام عیار باشد. شاید حتی با داشتن ۵ فریم در ثانیه در خیلی از موارد هیچ حرکتی در فاصله بین دو فریم از دید دوربین پنهان نماند. کاربران بیشتر نرخ فریم بر ثانیه پایین را در موارد امنیتی می پسندند، زیرا نیاز به کاهش هزینه های فضای ذخیره سازی در این موارد مهمتر است.(میزان فریم بر ثانیه بالاتر یعنی مصرف فضای ذخیره سازی بیشتر با روندی غیر خطی!)

در مورد میزان “تخصصی” باید گفت در خیلی از موارد داشتن میزان نرخ کامل ضبط تصاویر مهمتر است تا چیزی از واقعیت ضبط شده را از دست ندهیم. در این موارد، هزینه ذخیره سازی معمولا از حالت عادی بالاتر می رود و معمولا این نیاز بصورت مداوم باید برطرف شود.

 میزان نرخ فریم بر ثانیه به چه عواملی وابسته است

  • قوانین یا نیازهای قانونی: در صورت وجود قانون خاص، قطعا مطابقت با استانداردهای موجود مهم هستند.
  • نظارت دقیق بر حرکات سریع در صحنه: در وضعیت هایی مثل صرافی ها و محل های داد و ستد پول، محلهای عبور عمومی و گیتهای ورودی نقاط مهمی هستند که باید حداقل فریم تصویر بمیزان ۱۵ فریم به بالا باشد و البته اجباری به داشتن ۳۰ فریم در ثانیه نخواهد بود.
  • دلایل شخصی یا کیفیت حرکات: بعضی کاربران نمی خواهند تصاویر ضبط شده غیر روان یا بریده بریده ضبط شوند که باید نرخ فریم بر ثانیه بالاتری را انتخاب کنند. در صورتی که عوامل یاد شده مهم نبود میزان فریم ضبط تصاویر بین عدد ۵ تا ۱۰ فریم درثانیه کافی خواهد بود. در آخر این موضوع را نیز دقت داشته باشید که دوربین های مداربسته چند مگاپیکسلی اغلب از میزان ۳۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی نمی کنند و اکثرا بین ۵ تا ۱۲ فریم بر ثانیه قادر به ضبط تصاویر هستند.

جریان تصویری چندگانه (Multi-Streaming)

در حالت عادی در یک دوربین مداربسته تحت شبکه تنها یک جریان تصویری به سمت سیستم VMS فرستاده می شود. اما در بعضی از سیستمهای VMS پیشرفته تر، از جریان چندگانه تصویری ارسالی از یک دوربین مداربسته تحت شبکه پشتیبانی می شود. این وضعیت هنگامی مورد استفاده است که در یک سیستم نیاز به مشاهده تصاویر زنده ویدئویی با کیفیتهای متفاوتی وجود داشته باشد. البته در بسیاری از سیستمها نیز برای نیازهای تغذیه تصاویر در سرورها و تحلیلگرهای ویدئویی نیاز به جریانهای چندگانه تصویری وجود دارد.

نه در همه دوربینهای مداربسته، اما در اکثر آنها از این قابلیت پشتیبانی می شود. همچنین اکثر دوربینها با کاهش میزان بیت بر ثانیه و تقسیم جریان داده ها می توانند این خروجیهای تصویری را ارائه کنند. مثلا دوربینی 1.3 مگاپیکسلی می تواند دو جریان تصویری را پشتیبانی کند که فقط یکی از این دو جریان رزولوشن 1.3 مگاپیکسلی دارد و دیگری رزولوشن VGA خواهد داشت. اگر در موقعیتی نیاز به استفاده از جریانهای تصویری متعدد وجود داشته باشد باید به مشخصات دوربینهای مداربسته دقت نمایید. اگر در وضعیتی نیاز به جریانهای تصویری با نرخ فریم ها و کیفیت بالا احساس شد باید به این پیچیدگیها به دقت توجه نمایید.

حالت های جریان تصویری

دو انتخاب برای حالت جریان تصویری بر مبنای میزان بیتهای انتقالی وجود دارد. یکی از آنها VBR به معنای نرخ متغیر انتقال بیت و دیگری CBR به معنای نرخ ثابت انتقال بیتها می باشد. این موضوع به ندرت بیان می شود اما می تواند پارامتر بسیار مهمی در طراحی سیستم به حساب بیاید. انتقال بیتها به روش VBR معمولا در شرایطی کاربرد دارند که یا میزان پهنای باند انتقالی محدود و کم است و یا پهنای باند ثابت و پایداری وجود نداشته باشد (مثل زیرساخت وایرلس).

در زیر ساخت وایرلس یا بیسیم جریان تصویری VBR به عنوان روشی مناسب با میزان ذخیره سازی بهینه، اولیت اصلی خواهد بود. بعضی از دوربینهای مداربسته تنها از یکی از این دو نوع حالت جریان تصویری پشتیبانی می کنند که باید بسته به نوع نیاز و موقعیت، پیش از انتخاب دوربین مداربسته به این موضوع دقت کنید تا بعدها با مشکل روبرو نشوید.

نرخ فریم بر ثانیه چه تاثیری در حجم و پهنای باند دوربین ها دارد؟

نرخ فریم تاثیری مستقیمی بر حجم و پهنای باند دوربین های مداربسته دارد. طبیعتا هرچه نرخ فریم شما بیشتر باشد ظرفیت فیلم های ضبط شده در هارد بیشتر خواهد شد و انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت.

آیا نرخ فریم دلیل تار شدن تصاویر در طول حرکت است؟

تار شدن تصاویر در طول حرکت معمولا بیشتر به سرعت شاتر دوربین وابسته است تا نرخ فریم. خوب است بدانید که نرخ فریم عموما با روان بودن تصویر رابطه دارد و تار شدن تصاویر رابطه ای با آن ندارد.

بنابراین می‌توان گفت که قابلیت fps در دوربین مداربسته به معنی تعداد فریم‌ بر ثانیه یا تعداد تصاویری است که دوربین مداربسته می‌تواند در هر ثانیه ثبت کند. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا ویدیوهایی روان و یکدست داشته باشید. اما این به این معنی نیست که شما همیشه نیاز به بالاترین نرخ فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته دارید. اول باید ببینید برای چه فضایی دوربین خریداری میکنید و متناسب با آن fps دوربین خودتان را تعیین کنید و نیازی نیست که برای برخی کاربری‌های ساده هزینه زیادی پرداخت نمایید. fps در دوربین مداربسته میتواند با 5، 10، 20، 25، 30 یا حتی 50 و 60 فریم در ثانیه انتخاب گردد.شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات AVTECH با کارشناسان فرتاک گلوبال ویژن تماس بگیرید تا همکاران ما با توجه به نوع کاربری شما بهترین fps یا فریم ریت را برایتان پیشنهاد دهند. برای راهنمایی با شماره 02188730400 با ما در ارتباط باشید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن