در دوربینهای مداربسته تحت شبکه، کاربران باید با الفبای سیستم های نظارتی و شبکه و کامپیوتر آشنا باشند تا با بهره‌گیری از نوآوری‌های نوین و جدید بتوانند امنیت دارایی و اموال خود را حفظ نمایند. استفاده از هر تکنولوژی و فناوری مستلزم آن است که کاربران با الفبای آن آشنا شوند، در صورتی که هر فرد با این الفبا آشنا شود در کاربری یک سیستم بهینه‌تر بوده و موفق‌تر خواهد شد.

کسانی که در حوزه سیستم های امنیتی و نظارتی فعالیت دارند، می‌دانند که دوربینهای مداربسته تحت شبکه اصولی متفاوت با سامانه‌های آنالوگ دارند و بستر این دو کاملاً از یکدیگر مجزا است. به طوری که پیشرفت فناوری‌های نظارت تصویری هر ساله متخصصین و کارشناسان این حوزه را مبهوت نموده است و در برخی موارد آن‌ها را مجبور به یادگیری موارد نوین نموده تا با ارتقا دانش خود، فناوری نوین را در پروژه‌های مختلف گسترش دهند.

تشریح دانش سامانه‌های نظارت تصویری به‌صورت کامل و ارائه عملکرد آن به‌صورت جزء به ‌جزء کاری سخت است که بسیاری از کاربران و مشتریان از آن دوری می‌کنند. اما دانستن یک سری پارامتر می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب هوشمندانه‌ای برای سامانه‌های خود داشته باشید. این نکات به شما کمک می‌کنند که انتخاب خود را درزمینه دوربین‌های امنیتی بسنجید و از کم و کیف آن باخبر شوید. در این مقاله از مجله فرکو به بررسی عملکرد دوربینهای مداربسته تحت شبکه و تفاوت‌های آن را با دوربین‌های آنالوگ خواهیم پرداخت، پس در ادامه همراه ما باشید.

دوربین مداربسته تحت شبکه

از دوربین های مداربسته آنالوگ تا دوربین های مداربسته دیجیتال

اولین سامانه‌های نظارت تصویری که با عنوان سیستم‌های مداربسته شهرت داشت، بستری آنالوگ بود که کلیه بخش‌های آن نیز به‌صورت آنالوگ مدیریت می‌شد. در این سیستم‌ها ذخیره‌سازی روی کاست‌ها و نوارهایی صورت می‌پذیرفت و تمامی بخش‌های آرشیو به‌صورت فیزیکی بودند. در آن زمان بازبینی وقایع و یا نگهداری آرشیو کاری بس دشوار و طاقت ‌فرسا به شمار می‌رفت.

این سیستم‌ها دارای معایب بسیاری بودند که اولین آن عدم وجود قابلیت توسعه‌پذیری در این سیستم‌ها بود. اضافه کردن یک دوربین در این سیستم‌ها کاری سخت بود و نمی‌توانستند به‌راحتی یک دوربین را به شبکه خود اضافه نمایند. مسئله دوم کیفیت پایین به شمار می‌رفت. مسئله دیگری که در آن زمان با آنها روبرو شده بودند عدم توانایی مانیتورینگ زنده دوربین‌ها بود. علاوه بر مشکلات فوق در آن زمان کسی انتظار انتقال تصویر را نداشت و انتقال تصویر برای آن‌ها یک رؤیا به شمار می‌رفت.

در دو دهه گذشته صنعت نظارت تصویری رشد فراوانی داشت و محصولات آن جهش باورنکردنی را طی کردند. رشد این فناوری سبب شد که بازارها و صنایع مختلف نیز به آن روی بیاورند و این صنعت فقط محصور به صنایع نظامی نباشد. یکی از دلایل توسعه بازار نظارت تصویری مقرون‌به‌صرفه بودن آن بود. از بین رفتن فناوری‌های تولید تصویر قدیمی و تولد تکنولوژی‌های جدیدی همچون CCD در تصویربرداری، موجب رونق گرفتن این صنعت شد.

امروزه کاربران این صنعت می‌توانند از طریق اینترنت به تصاویر دوربین‌های خود دسترسی داشته باشند. دوربین‌هایی که رزولوشن بالایی داشته و کیفیت تصویر خوبی را فراهم می‌نمایند. تولد دوربین های مداربسته تحت شبکه و دیجیتالی شدن آن سبب تبلور روش‌های هوشمند سازی تصویر نظیر ردیابی اشیا، تشخیص حرکت، تشخیص جسم گم‌شده و …. شده است.

چگونه دوربین های مداربسته تحت شبکه کار می کنند؟

در دوربینهای مداربسته تحت شبکه، یک دوربین دیجیتالی وظیفه اخذ تصویر را بر عهده دارد. دوربین پس از اخذ تصویر، تصویر را تبدیل به رشته‌های دیجیتالی کرده و آن را در بستر شبکه منتقل می‌کند. رشته بیت‌های منتقل‌شده در شبکه به سرور یا رایانه کاربر منتقل می‌شود. هرکدام از این ایستگاه‌های کاری (سرور و یا رایانه کاربر)  عملیات مربوط به نمایش تصویر و یا ذخیره‌سازی تصاویر را بر عهده‌ دارند.

نرم‌افزار موجود در سرور یا رایانه کاربر وظیفه مدیریت تصاویر را بر عهده دارد. این نرم‌افزار باید نمایش تصاویر، ذخیره‌سازی  آن و یا ارسال استریم های دریافتی از دوربین را به ایستگاه کاری دیگر بر عهده بگیرد. نرم‌افزارهای متعددی در بازار وجود دارد که کاربران برای انتخاب آن‌ها مختار هستند تا بر اساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب نمایند. عموماً همه دوربین‌ها با نرم‌افزار تحت پروتکل  ONVIF  در ارتباط هستند. پروتکل  ONVIF زبان مشترکی است که در دستگاه‌های نظارت تصویری تحت شبکه پیاده‌سازی شده است. در نرم‌افزارها قابلیت‌های هوشمند سازی متعددی وجود دارد که بر اساس نیاز کاربران می‌توانند از آن استفاده نمایند.

دوربین مداربسته تحت شبکه

تفاوت بین سامانه نظارت تصویری آنالوگ با دوربین های مداربسته تحت شبکه

بهترین راه برای یادگیری عملکرد دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه مقایسه آن با کارکرد دوربین‌های آنالوگ است. مقایسه دوربینهای مداربسته تحت شبکه با سیستم‌های قدیمی، فقط برای سهولت تشریح عملکرد ارسال تصاویر است و از نظر فنی کاملا با یکدیگر تفاوت دارند.

سامانه‌های نظارت تصویری پیشین کیفیت ویدیویی پایینی داشتند و تصاویر آن در بسیاری از مواقع نامناسب بوده و استفاده چندانی از آن نمی‌شد. همچنین بازبینی تصاویر ذخیره‌شده در سیستم‌هایی همچون VCR کاری زمان‌گیر و خسته‌کننده بود. یکی دیگر از معایب  سامانه‌های پیشین همان‌طور که گفته شد، انعطاف ‌ناپذیری این سیستم‌ها بود. در سامانه‌های آنالوگ اضافه کردن دوربین در منطقه خاص، کاری بس دشوار و مشکل به شمار می‌آمد. در سیستم‌های آنالوگ متنی بر  DVR برای اضافه کردن یک دوربین در منطقه خاص باید از آن دوربین تا دستگاه دی وی آر کابل‌کشی انجام شود و این کار گاهی بسیار سخت و غیرممکن بود.

یکی دیگر از معضلات سیستم های مبتنی بر آنالوگ، تخریب نوارهای آرشیو VCA با گذر زمان بود در بسیاری از مواقع مشاهده کردید که موش نوارها را جویده است و یا خردگی و پوسیدگی این فیلم‌ها بسیار به چشم می‌خورد. به‌طورکلی سیستم‌های آنالوگ امروزی نیز که مبتنی بر ذخیره‌ساز دیجیتال هستند، کارایی و هوشمندی سیستم‌های  نظارت تصویری تحت شبکه را ندارند و به جد ناکارآمد هستند.

بسیاری از کارشناسان و مهندسین براین باورند که دوربین های مداربسته تحت شبکه تقریبا تمام مشکلات سیستم‌های آنالوگ گذشته را حل نموده است. در دوربین های مداربسته تحت شبکه اضافه کردن یک دوربین به کل شبکه به سهولت انجام می‌شود و برای کابل‌کشی کافی است، این دوربین را به نزدیک‌ترین سوییچ متصل نمایید. مشاهده می‌کنید عملیات کابل‌کشی کواکسیال از گذشته بسیار سهل‌تر و راحت‌تر شده است.

برای ذخیره‌سازی دوربین های مداربسته تحت شبکه راهکارهای متعددی همچون DAS ،  NAS و یا SAN  وجود دارد و به کاربران امکان می‌دهد در داخل سایت و یا خارج از سایت کارهای مربوط به ذخیره‌سازی را انجام دهند. از دیگر سو با توجه به سامانه مبتنی بر شبکه همه کاربران می‌توانند از بستر اینترنت به تصاویر زنده و یا ذخیره‌شده دوربین‌ها دسترسی داشته باشند و آن استریم ها را مشاهده نمایند.  انتقال تصاویر دوربین‌های تحت شبکه باکیفیت بالا و بدون افت میسر می‌شود و کیفیت آن‌ها فراتر از آن چیزی است که در دوربین های پیشین مشاهده می‌شد.

برای کاهش فضای مصرفی و اشغال پهنای باند در دوربین های مداربسته تحت شبکه، روش‌های فشرده‌سازی ارائه‌شده است که بر طبق استانداردی خاص کار می‌کند و پهنای باند اشغالی و یا فضای مصرفی برای ذخیره‌سازی را به‌شدت کاهش می‌دهد. تنظیم کیفیت و یا نرخ ارسال از الفبایی است که می‌توان روی دوربین‌ها تنظیم نمود. یکی دیگر از قابلیت‌های دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه رمزگذاری آن است. در صورت نیاز به امنیت بالا در حین انتقال و یا ذخیره‌سازی می‌توانید این تصاویر را رمزگذاری نمایید.

دوربین مداربسته تحت شبکه

مزایای دوربین های مداربسته تحت شبکه

سرمایه‌گذاری برای دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه یک اقدامی هوشمندانه است که برای شما می‌تواند سودهای بی‌شماری را فراهم آورد. اگر شما خواهان استفاده از دوربین‌های مداربسته برای ملک، منزل، محل کار ، فروشگاه و یا محل کسب و کار خود هستید استفاده از دوربین‌ مداربسته تحت شبکه بی‌شک بهترین گزینه پیش روی شماست.

استفاده و کاربری دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه بسیار ساده است و شما اگر در قلمرو خود بستر شبکه را پیاده و یا از مودم‌های بی‌سیم استفاده نمایید، می‌توانید به سهولت این دوربین‌ها را به شبکه  خود اضافه کنید. همان‌طور که قبلا اشاره‌شده تصاویر باکیفیت بالا می‌تواند در این شبکه جریان داشته باشد و شما از هر نقطه می‌توانید به این تصاویر کیفیت دسترسی داشته باشید. نرم‌افزار مدیریت دوربین‌های مداربسته تحت شبکه می‌توانند امکانات فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم آورند. با استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت تصاویر می‌توانید قابلیت هوشمند سازی را به سامانه خود اضافه کنید، به‌طور مثال قابلیت‌هایی همچون تشخیص چهره، تشخیص پلاک، ردیابی اشیای متحرک و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند سبب هوشمند شدن سامانه نظارت تصویری شما شوند.

سامانه‌های نظارت تصویری تحت شبکه ثبات و پایداری خوبی دارند و از سویی دیگر برای توسعه شبکه می‌توانند منعطف‌تر و قابل‌اعتمادتر باشند. همان‌طور که گفته شد افزودن دوربین اضافی در این شبکه‌ها به سهولت انجام می‌شود و یا راهکارهای ذخیره‌سازی پیشرفته  از مزایای عمده این سیستم‌ها است. به‌طورکلی رشد سریع فناوری نظارت تصویری به گونه‌ای است که سیستم‌های آنالوگ قدیمی را منسوخ می‌نماید، بعید نیست در آینده فناوری‌های نوین‌تری نیز پا به عرصه وجود بگذارد.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد در جهت جلوگیری از متضرر شدن خریداران دوربین مداربسته اطلاعاتی را ارائه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و انتخاب سامانه‌های نظارت تصویری و وجود ابهام در انتخاب بین سامانه آنالوگ و یا تحت شبکه همین امروز با کارشناسان فرتاک گلوبال ویژن با شماره 02188730400 تماس بگیرید تا بهترین راهکار را برای شما فراهم سازند.