نور افکن (پروژکتور) مادون قرمز در دوربین های مداربسته

نور پارامتر مهمی است که به راحتی بر روی کیفیت تصویر ویدئویی یک دوربین مداربسته تاثیر مستقیم می‌گذارد. برای انتخاب دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب، جدا از اعداد و ارقام آورده شده در مشخصات، باید عوامل مهم دیگری را نیز مد نظر قرار داد. پروژکتور مادون قرمز دوربین مداربسته محصولی برای تقویت دید در شب در سیستم های نظارت تصویری است.
همانطور که می‌دانید چشم انسان تنها قادر به دیدن طیف‎های نور مرئی در بازه  ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانو متر است و نمی‌تواند تابش‌ هاي الکترومغناطيس فراتر از اين محدوده را ببيند. لذا برای دیدن اشیا در تاریکی نیازمند تجهیزاتی از قبی پروژکتور IR است. چرا که دوربین های مداربسته بر خلاف چشم انسان قادرند تصاویر را در تاریکی و نور های کم نیز دریافت و ارسال کنند. سال هاست که شرکت های تولیدکننده دوربین مداربسته، دوربین هایی با قابلیت دید در شب IR تولید می کنند. حال این سوال مطرح می گردد که این دوربین های مدار بسته تا چه میزان می‌توانند نیاز مصرف کنندگان را برطرف سازند. پس در ادانه این مقاله از مجله فرکو ویژن همراه ما باشید تا درباره پروژکتور مادون قرمز دوربین مداربسته بیشتر بدانید.

پروژکتور مادون قرمز دوربین

پرژکتور مادون قرمز دوربین مداربسته IRLED

پروژکتور IR نوعی پروژکتور است که امواج نوری مادون قرمز را تولید می کنند. پروژکتور نور افکن های مادون قرمز نیز عملکردی کاملا مشابه نور افکن های عادی دارند. تنها تفاوت آنها این است که به جای تولید نور مرئی نوری با طول موج پایین تر از 850 نانومتر تولید می‌کنند. یکی از کاربردهای گسترده این پروژکتورها استفاده در سیستم های مداربسته است.

این طول موج در بازه دید انسان قرار ندارد و در نتیجه مشاهده منبع تولید روشنایی برای انسان مقدور نخواهد بود اما دوربین های مداربسته قابلیت مشاهده این نور را دارند. از این جهت می‌توان از نور مادون قرمز برای روشن کردن محیط برای دوربین های مداربسته استفاده کرد بدون اینکه روشنایی مرئی در محیط به وجود آید.

از پروژکتورهای مادون قرمز زمانی استفاده می شود که چراغ های مادون قرمز دوربین مدار بسته نور کافی را ایجاد نکنند یا دوربین فاقد دید در شب مادون قرمز باشد. در صورتی که مخفی بودن نور برای شما از اضطرار برخوردار نیست از نظر فنی و اقتصادی استفاده از منابع نوری مرئی مانند پروژکتورهای عادی توصیه می‌شود. دوربین مداربسته با استفاده از نور مرئی کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت و شما به تصویر رنگی دسترسی پیدا خواهید کرد.

پروژکتور مادون قرمز دوربین مداربسته چطور کار می کند؟

این پروژکتورها از تعداد زیادی LED مادون قرمز استفاده می کنند. عمکلرد این LEDها با LEDهای نوری عادی شباهت زیادی دارد. هر چقدر این LEDها قوی تر و بیشتر باشند حجم نور تولیدی بیشتر و طبعا پروژکتور قوی تر است. طول موج نور تولیدی توسط این پروژکتورها معمولا بین 800 تا 900 نانومتر است که برای انسان نامرئی است.

نحوه نصب پروژکتورهای مادون قرمز دوربین مداربسته

نصب این پروژکتورهای کاملا مانند پروژکتورهای ساده است، البته این پروژکتورها ممکن است دارای سنسور نور نیز باشند تا تنها در صورت کم شدن نور فعال شوند. نصب این پروژکتورها در صورت وجود سنسور نور تنها محدود به رساندن برق خواهد بود. توجه داشته باشید که پروژکتور معمولا باید زیر دوربین مداربسته و در جهت دید دوربین نصب شود.

پروژکتور IR در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد

  • در صورتی که دوربین مداربسته شما فاقد LED مادون قرمز است: دوربین های مداربسته باکس عموما فاقد LED مادون قرمز هستند و در صورت نیاز به دید در شب وجود داشته باشد باید از پروژکتور مادون قرمز استفاده کرد.
  • در صورتی که برد دید در شب دوربین شما به اندازه کافی نباشد: در صورتیکه دوربین مداربسته انتخاب شده برای محل برد دید در شب کافی را ندارند یا فضایی در تصویر تاریک می شود می توان این ضعف را با استفاده از پروژکتورهای مادون قرمز IR رفع کرد.

پروژکتور مادون قرمز دوربین مدار بسته

نقش  LEDها در کارکرد پروژکتور دوربین

تعداد LEDهایی که در ساختار نورافکن IR به کار رفته‌اند بر عملکرد دستگاه تاثیر می گذارند. مثلا پروژکتوری با ۲۰۰ لامپ LED محیط را تا عمق ۱۵۰ متری روشن می‌کند، در حالی که پروژکتور با ۵۰ لامپ LED می‌توانند تا عمق۵۰ متر را پوشش دهد ولی در حال حاضر پروژکتورهایی با ال ای دی های قوی با لنز های گسترده نیز وجود دارند که هم زاویه بازتری نسبت به مدلهای قدیمی دارند و هم اینکه قدرت پرتاب نور بیشتری نسبت به مدلهای قدیمی دارند.

اصولا پروژکتور IR برای نصب دوربین مداربسته در باغ , خیابان و به طور کلی در محیط های باز استفاده میشود. برای خرید دوربین مداربسته دید در شب , پروژکتور مادون قرمز و نصب آنها با فروشگاه دوربین مداربسته آریا تماس بگیرید تا با کمترین هزینه از خدمات حرفه ای متخصصین نصب و تعمیر دوربین مدار بسته بهره مند شوید.

خرید پرژوکتور دوربین مداربسته

به صورت کلی برای رفع مشکل نور کم دوربین مداربسته می‌بایست حتما از منابع خارجی استفاده نمایید، ولی یافتن پروژکتور دوربین مداربسته یک کار کاملا تخصصی و نیاز به دانش و تجربه کاری در این حوزه دارد، بنابراین ما به شما توصیه میکنیم در صورتیکه دوربین مداربسته شما دارای کیفیت کم تصویر در شب است و باید از پرژکتور دوربین مداربسته استفاده نمایید.

شرکت فرتاک گلوبال ویژن به عنوان تامین کننده، مشاور و مجری سیستم های حفاظتی و نظارتی در زمینه نصب دوربین مداربسته به شما اکیدا توصیه می‌کند که حتما در نصب دوربین مدار بسته خود از نیروهای متخصص که تمام موارد فوق را می‌دانند استفاده نمایید. این موضوع باعث افزایش راندمان کاری شما می‌شود و حتما باید از بهترین تیم نصاب دوربین استفاده شود که در این زمینه تیم حرفه ای ما آماده ارائه خدمات تخصصی دوربین مداربسته در تهران  و سراسر ایران است. برای ارتباط با کارشناسان ما و همچنین قیمت پروژکتور دوربین های مداربسته با شماره 02188730400 در تماس باشید.