لوکس واحد SI برای تشخیص میزان نور محیط یا در تعریف دقیقتر میزان تششعات نور مرئی بر واحد سطح است. هر لوکس برابر با یک لومن بر متر مربع است. در نور سنجی از این واحد برای نمایش میزان نور یک محیط که توسط چشم انسان دیده می شود استفاده می شود. در این مقاله همراه ما باشید تا درباره واحد لوکس در دوربین مداربسته بیشتر بدانید.

لومن (lm)  چیست؟

واحد اندازه گیری شار نوری  لومن (lm) است. کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه ( کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه) یک لومن یا یک واحد توان نوری (Luminous Flux) نام دارد که آن را با فی [Φ]  نمایش می دهیم.

چطور میتوان نور موجود در یک محیط را اندازگیری کرد؟

اندازگیری نور موجود در یک محیط از طریق دستگاهی به نام لوکس متر صورت می گیرد. لوکس متر دارای یک صفحه اندازگیری است که به دستگاه وصل شده و از طریق اندازگیری میزان شدت نوری که به صفحه برخودر می کند میتواند لوکس را در یک سطح اندازگیری کند.

لوکس در دوربین مداربسته

لوکس‌متر چیست؟

برای اندازه‌گیری شدت روشنایی از لوکس‌متر استفاده می‌کنند. با بکارگیری لوکس‌متر در قبل و بعد از انجام محاسبات روشنایی، می‌توان به صحت محاسبات پی برد. درک مفهوم تششعات نوری برای ذهن انسان تا حدی سخت است چرا که ما تنها در صورتی می توانیم نور را ببینیم که بر روی سطحی مشخص انعکاس پیدا کند. بنابراین میزان نور تابیده شده بر روی سطح واحدی است که در علوم عملی بیشتر با آن سروکار داریم. واحد لومن مشخص کننده حجم تششعات نوری در یک محیط است.

این تششعات تا زمانی که به سطحی برخورد نکنند قابل تشخیص نخواهد بود و اینجاست که واحد لوکس اهمیت پیدا می کند. فرمول ساخت این واحد بسیار ساده است. یک لوکس برابر است با هزار لومن بر روی یک سطح یک متر مربعی. گرچه رنگ و میزان انعکاس نور از سطح نیز بر روی میزان نور محیط تاثیر گذار است اما میزان نوری که از نظر چشم انسان در یک محیط دیده می شود رابطه مستقیمی با میزان لوکس سطوح در آن محیط دارد.

تاثیر لنز دوربین مدار بسته روی LUX

علاوه بر حساسیت چیپ CMOS و CCD، لنزها نیز می‌توانند بر روی درجه لوکس در دوربین مداربسته تاثیر بگذارند. لنز باید نور را از خود عبور دهد. هرچقدر هم که لنز تمیز و صاف باشد، بازهم مقداری از نوری که رد می‌شود را جذب خود می‌کند. موارد مرتبط با لنز که باعث افزایش درجه لوکس دوربین مداربسته می‌شوند:

  • وجود فیلتر خاصی روی لنز دوربین مداربسته
  • بزرگ بودن بیش از حد لنز
  • طراحی خاص شکل ظاهری لنز

چیپ سنسور روی LUX

هنگام بررسی تکنولوژی چیپ سنسور و درجه لوکس در دوربین مداربسته ، اساسا دو نوع سنسور وجود دارند که در دوربین‌های مداربسته استفاده شده‌اند، CMOS و CCD. معمولا هرچه حساسیت سنسور بیشتر باشد، نور کمتری برای تصویربرداری احتیاج است.

لوکس در دوربین های مداربسته

لوکس در دوربین مداربسته سیاه و سفید و رنگی

دوربین مداربسته سیاه و سفید به لوکس کمتری برای دریافت تصاویر نیاز دارد، درصورتیکه دوربین مدار بسته رنگی برای دریافت و ارسال تصاویر به لوکس بیش تری نسبت به دوربین مدار بسته سیاه و سفید نیاز دارد. میزان لوکس مورد نیاز برای دریافت تصاویر در دوربین های مداربسته رنگی برابر با ۱ لوکس و در دوربین های مدار بسته سیاه و سفید برابر با ۰٫۱ لوکس می باشد.

درجه LUX و قابلیت دید در شب در دوربین های مدار بسته

اکثر دوربین های مداربسته در محیط‌هایی با درجه لوکس 1.0 یا کمتر کار می‌کنند. بعضی دوربین های مداربسته درجه لوکسی به کوچکی 0.003 دارند. دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب، دارای درجه لوکس 0.0 (صفر) هستند. این نوع دوربین‌ها دارای LEDهای پخش نور مادون قرمز بوده، زیرا درجه لوکس 0.0 به این معنی است که هیچ نوری در محیط وجود نداشته و در این شرایط بدون نور مادون قرمز امکان تصویربرداری وجود ندارد.

لوکس در دوربین

لوکس یک دوربین بهتر است چقدر باشد؟

بدیهی است، هر چقدر شدت نور بیشتر باشد دوربین مدار بسته نیز تصاویر با کیفیت تر و شفاف تری ضبط می کند. اما هنگامی که شدت نور کمتر می شود (به خصوص در ساعات پایانی روز)، کیفیت تصاویر هم دچار تغیر می شوند تا جایی که از یک شدت نور خاصی به بعد تصاویر دوربین دیگر از حالت رنگی خارج شده و به سیاه و سفید تبدیل می شوند.  حال در جواب سوال اینکه لوکس یک دوربین چقدر باشد بهتر است؟ باید گفت، هر چقدر نور مورد نیاز یک دوربین کمتر باشد، آن دوربین بهتر است، اما حساسیت دوربین های معمولی امروزی در حد 0.1 لوکس است (0.1 لوکس یعنی تقریبا نور یک شمع در یک اتاق 12 متری). البته این نور حداقل نور مورد نیاز دوربین است. همه دوربین ها برای تشکیل یک تصویر قابل قبول حداقل به صد برابر این نور نیاز دارند، پس برای دوربینی که حداقل نور مورد نیازش 0.1 لوکس است شما حداقل باید 10 لوکس نور در محیط ایجاد کنید. دوربین های تخصصی تر با حداقل نور 0.001 لوکس یا کمتر نیز تولید می شوند.

فاکتورهای زیادی وجود دارند که روی درجه لوکس تاثیر می‌گذارند. برای انتخاب و خرید بهترین دوربین مداربسته با درجه لوکس مطابق با نیاز خود، بهتر است از متخصصین ما در شرکت فرتاک گلوبال ویژن مشاوره لازم را بگیرید.