دیافراگم در دوربین مداربسته

دریافت نور مناسب برای ثبت تصاویر در سیستم های حفاظتی و نظارتی یکی از مهم ترین فاکتورهای اساسی به شمار می‌رود. در این سیستم ها دیافراگم دوربین مداربسته قسمتی است که این وظیفه را به عهده دارد. در این مقاله از مجله فرکوویژن، ما تلاش کرده ایم تا همه‌ی آن چیزی که لازم است در خصوص دریچه دیافراگم دوربین مداربسته بدانید را برایتان شرح دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

دیافراگم چیست ؟

دیافراگم ریشه فرانسوی دارد و در لغت به معنای دریچه است. دیافراگم در دوربین های مدار بسته همانند یک دریچه کار می‌کند که نسبت به نور حساس بوده و باز و بسته می‌گردد. ساختار دیافراگم مانند عنبیه چشم انسان ساخته شده که هنگام تابش نور به چشم انسان عنبیه و مردمک چشم برای کنترل میزان نور بسته تر یا باز تر می‌شود . این موضوع در دوربین های مداربسته نیز به همین صورت که در چشم انسان اتفاق می‌افتد، عمل می کند. بدین شکل که عملکرد کنترل نور در دوربین مدار بسته توسط یک دریچه که در داخل دوربین مدار بسته تعبیه شده است انجام می گیرد.
دریچه دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک در صورت زیاد شدن نور تنگ می شود و در صورت کم شدن نور محیط دریچه دیافراگم گشاد شده تا نور دریافت شده از محیط را بتواند به خوبی کنترل کند و تصاویر با کیفیت‌تری در اختیار کاربر قرار دهد. دیافراگم دوربین های مدار بسته به یک حسگر متصل هستند که با دریافت نور محیط دریچه را بزرگ تر و یا کوچک تر می کند در نتیجه با استفاده از این مکانیزم می توان بدون مشکل تصاویر دوربین مدار بسته را در یک بازه نوری بسیار وسیعی ضبط و دریافت کرد.

دیافراگم دوربین مداربسته

انواع دیافراگم دوربین مدار بسته

  • دیافراگم ثابت: لنز این نوع دوربین های مدار بسته ثابت است و قابل تنظیم به صورت دستی نمی باشند . در دوربین های مدار بسته ای که لنز هایی با با دیافراگم ثابت دارند دارای روزنه های ثابتی در دوربین های مدار بسته نیز می باشند .
  • دیافراگم دستی: در دوربین های مدار بسته ای که از لنز دستی بهره مند هستند دیافراگم آن ها نیز به صورت دستی قابل تنظیم می باشد . دارای یک روزنه قابل تنظیم می باشد و کاربر می تواند با استفاده از حلقه ای که روی لنز دوربین مدار بسته مشخص شده به صورت دستی لنز دوربین مدار بسته را تنظیم کند و دیافراگم را باز و بسته کند
  • دیافراگم اتوماتیک: در سیستم های اتوماتیک تنظیمات کاملا به صورت خودکار صورت می گیرد در دیافراگم های اتوماتیک لنز های دوربین مدار بسته دارای یک روزنه قابل تنظیم می باشد که بر اساس شرایط نوری محیط تنظیم می شود .

دیافراگم با فوکوس دوربین های مدار بسته چه رابطه ای دارد؟

میزان باز و بسته شدن دیافراگم دوربین مدار بسته تنها بر روی نور ورودی اثر گذار نیست بلکه بر روی میزان فوکوس تصویر نیز تاثیر می گذارد . هر چه میزان دیافراگم باز تر باشد فوکوس دوربین کمتر می شود . تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس وضوح تصاویر دوربین مدار بسته باعث شده تا کاربرد دیافراگم نیز محدود شود بدین ترتیب که تولید کننده گان دوربین مدار بسته دیافراگم را تا جایی که امکان دارد کوچک نگه می‌دارند تا بتوانند فوکوس تصویر را در بازه وسیعی حفظ کنند تا تصاویر با کیفیت تر و وضوحی بالاتر را در اختیار کاربر قرار دهد .

عدد F در دیافراگم دوربین های مدار بسته

بازه دیافراگم دوربین مدار بسته را کنار مشخصه های نوری یادداشت می کنند و آن را با عدد F نشان می دهند. به میزان قابلیت لنز دوربین مدار بسته جهت عبور نور، عدد F  گفته می‌شود . بازه دیافراگم در اکثر دوربین های مدار بسته F 1.2 یا F 1.4 است اما بعضی دوربین های مدار بسته می‌توانند با استفاده از چیپ تصویر بزرگ تر، دیافراگم های بزرگتری نیز داشته با شند .

دیافراگم دوربین مداربسته چیست

ضریب باز شدگی دریچه دیافراگم در دوربین های مدار بسته

قدرت یا سرعت هر لنز عبارت است از حداکثر توان لنز برای عبور دادن نور که بزرگ‌ترین درجه دیافراگم محسوب می‌شود و اندازه ی آن روی دهانه خارجی لنز درج شده است هر چقدر این روزنه بزرگ تر باشد، توانایی لنز برای تصویر برداری در مکان های کم نور افزایش پیدا می کند . از لحاظ فیزیکی نیز هر چقدر دیافراگم لنز باز تر شود امکان خطاهای رایج در عدسی نیز بیشتر می شود به همین دلیل برای جلوگیری از این موضوع برای طراحی لنز ها محاسبات پیچیده ای صورت می گیرد که باعث افزایش  قیمت تمام شده دوربین مدار بسته می‌شود.

کاربرد و تاثیر دیافراگم در دوربین مداربسته

ساختار دیافراگم‌های دوربین‌های مدار بسته و سیستم های تصویر برداری شبیه به ساختار چشم و مردمک آن هستند. همان طور که عنبیه‌ی چشم افراد در نور زیاد کوچیک می‌شود و تغییر اندازه می‌دهد، دیافراگم نیز در نور زیاد کوچک می‌شود. در صورتی که میزان نور کافی نباشد و فضا تاریک باشد هم عنبیه و هم دیافراگم بیشتر از حد معمول باز می‌شوند تا لنز بتواند نور کافی برای ثبت تصاویر را دریافت کند. زمانی که نور به سطح لنز تابیده می‌شود دوربین به تنهایی نمی‌تواند میزان شدت نور ورودی را به خوبی کنترل کند تا شفافیت و کیفیت تصویر به خوبی حفظ شود. دیافراگم دوربین مداربسته می‌تواند میزان و شدت این نور را کنترل کند تا بر اساس نوری که در فضای تصویر برداری وجود دارد، نتیجه به تصویری خوب و مناسب منجر شود.

در این مقاله مواردی که در خصوص دیافراگم دوربین مداربسته لازم بود بدانید را در اختیارشما همراهان عزیز قرار دادیم، جدا از این مباحث، به یاد داشته باشید که علاوه بر تاثیری که دیافراگم به تنهایی بر نور پردازی و تنظیم نور تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های گوناگون دارد، قابلیت‌های نرم افزاری و سخت افزاری هم مانند WDR یا BLC هستند که می‌توانند برای ترمیم نور نامناسب تصاویر دوربین به شما کمک کنند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید دوربین مداربسته به صفحه مقالات دوربین مداربسته مجله فرکو مراجعه کنید.