دسته‌بندی نشده

انواع لنز دوربین مداربسته

همه چیز درباره انواع لنز دوربین های مداربسته

یکی از نکاتی که در خصوص خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه ویژه‎ای داشت، لنز و انواع لنز دوربین مداربسته است. کیفیت و نوع لنز در کیفیت تصویری که دریافت می نمائید، تاثیر می‌گذارد. لنز به انگلیسی Lens نامیده می‌شود، این ابزار مجموعه‌ای است استوانه‌ای شکل به همراه یکسری عدسی‌های صیقل داده شده و پشت سرهم که نور با عبور از این عدسی‌ها به سطح سنسور متصل شده به کیت لنز برخورد می‌کنند و تصویر با توجه به طول و عرض سنسور ثبت می گردد.
وقتی که نوری از منبع طبیعی مثل خورشید و ماه یا منابع غیرطبیعی مثل لامپ‌‌های رشته‌ای مادون قرمز و سایر چراغ‌‌های ساخته شده توسط انسان تابیده می‌شود، لنز دوربین این نور‌ها را دریافت و در سنسور متمرکز می‌‌‌کند. تصویر ساخته شده در سنسور با توجه به شرایط جوی و پارامترهای دیگری از قبیل انعکاس جسم، شدت نور منبع و انتقال انعکاس نور هنگام برخورد با محیط ، انعکاس نور را دریافت می‌‌کند. مثلا در شرایط عادی 25 الی 65 درصد و در هوای برفی بین 80 الی 90 درصد انعکاس نور دریافت می‌شود. در این مقاله از مجله فرکو همراه ما باشید تا از جزییات انواع لنز دوربین مداربسته اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

بررسی انواع لنز دوربین مداربسته

برای به دست آوردن بهترین لنزهای دوربین امنیتی، ابتدا باید یک اطلاعات کامل در مورد انواع لنز دوربین مداربسته و مقایسه آن داشته باشیم. به صورت کلی لنز دوربین به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  1. لنزهای ثابت: فاصله کانونی لنزهای ثابت در دوربین ‌های مداربسته به صورت ثابت بوده و محدوده قابل مشاهده دوربین ‌های مداربسته با لنزهای ثابت قابل تغییر نیست. بر اساس فضایی که قصد نصب دوربین مداربسته دارید، باید  تصمیم بگیرید که آیا دوربین مداربسته با لنز ثابت و با زاویه دید عریض برای شما مناسب است و یا لنز زاویه باریک مناسب‌ترین محصول برای کار شما است.
  2. لنزهای وریفوکال یا متغیر: لنزهای وریفوکال یا متغیر به دلیل فاصله کانونی متغیر به شما زاویه دید وسیع‌‌تری می‌دهد. این لنزها یک بازه فاصله کانونی مشخص از 12 تا 8/2 دارند.
  3. لنز موتوردار یا Motoriz: این لنزها مانند لنزهای Varifocal دارای فاصله کانونی متغیر بوده با این تفاوت که زوم فوکوس و دیافراگم را می‌توان از فاصله دور و از طریق موتور تنظیم کرد. لنزهای motorize عموما مانند لنزهای varifocal با دو عدد فاصله کانونی برحسب میلی متر معرفی می‌شوند.

برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته با لنز مناسب، کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب، با کارشناسان شرکت فرتاک گلوبال ویژن در ارتباط باشید تا اطلاعات کاملی را از انواع لنزهای دوربین مداربسته در اختیار شما قرار دهند. هر کدام از این لنزها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

نور طبیعی

در طول روز نوری که از منبع نور تابیده می‌‌شود، وابسته به محیط و شرایط جوی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال شدت نوری که در روز آفتابی به لنز دوربین مداربسته تابیده می‌شود از شدت نوری که در روز ابری تابیده می‌‌شود بیشتر است. برای سنجش شدت نور یا Lux از واحد (Fc) یا Field of Viwe استفاده می‌شود.

نور غیرطبیعی (مصنوعی)

لنز دوربین های مداربسته برای جبران کمبود نور در مکان‌های مختلف از منابع نور مصنوعی از قبیل لامپ‌های تنگستن و هالوژن برای دریافت تصاویر بهتر در دوربین‌های مداربسته رنگی استفاده می‌‌شود. همچنین از لامپ‌های سدیم فشرده برای محیط‌‌های خارجی استفاده می‌‌شود. این لامپ‌ها برای دوربین رنگی مناسب نیستند زیرا نور آبی و سبز تولید نمی‌‌کنند. لامپ‌های دیگری با نام فلورسنت وجود دارند که مناسب مکان‌ های داخلی هستند.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر به عواملی از قبیل اندازه شی، انعکاس نور، سرعت جسم و دمای محیط بستگی دارد. اندازه شی تاثیر به سزایی در تشخیص نوع شی دارد. این موضوع را در استانداردهای مختلف با TV LINE می‌‌توان ارزیابی کرد.

انعکاس نور از هر شی به محیط پیرامون و جنس آن بستگی دارد. مثلا انعکاس نور برف در لنز دوربین های مداربسته به مراتب بیشتر از درخت است. دوربین‌‌های مداربسته رنگی به خوبی می‌‌توانند طیف نور را از هم جدا کرده و به بیننده در شناسایی اشیا کمک زیادی ‌‌کنند. وقتی جسم حرکت سریعی دارد، اگر CCD شاتر سریعی داشته باشد می‌‌تواند تصاویر اجسام سریع را به خوبی ذخیره کند. دمای محیط روی سنسورهای CCD ،CMOS ،ICCD  هیچ گونه تاثیری ندارد. در صورتی که دوربین های مجهز به IR با توجه به دمای محیط تغییر می‌کنند.

لنز

لنز دوربین مداربسته نور منعکس شده از اجسام را در سنسور متمرکز می‌کند. مثل چشم انسان، لنز نیز تصاویر اجسام را در سنسور دوربین نگه می‌دارد . البته رتیا در چشم، 10 درصد، 160 درجه تصویر را می‌‌تواند نشان دهد از این رو ساختار متفاوتی با دوربین‌ها دارد. لنزهای مختلفی وجود دارند که شامل لنزهای ساده و پیچیده می‌‌شوند که دارای بزرگ‌نمایی و فاصله کانونی مختلف هستند.

عملکرد لنز در دروبین های مداربسته

لنز دوربین مداربسته دقیقا مثل چشم انسان عمل می‌‌کند. همان طور که اشاره شده وظیفه لنز جمع آوری انعکاس ‌های نور و متمرکز کردن آن در سنسور است. هرچه قطر لنز بزرگ‌تر باشد مقدار نور بیشتری را می‌‌تواند دریافت کند برای همین لنزهای با قطر وسیع گران‌‌تر هستند. بیشتر دوربین‌ های مداربسته از فاصله کانونی ثابت استفاده می‌‌کنند. هر فاصله کانونی یک میدان دید ایجاد می‌‌کند. در هر دوربین مداربسته یک دیافراگم به نام Iris یا عنبیه وجود دارد که مثل چشم انسان در برابر نور شدید بسته شده و در مقابل نور کم باز می‌‌شود. در واقع این دیافراگم نور کافی را به سنسور می‌‌رساند.

لنز با فاصله کانونی ثابت

لنزهایی که فاصله کانونی آنها ثابت بوده و هرچه فاصله کانونی عدد بزرگتری باشد لنز تله (Tele) خواهد بود و هرچه فاصله کانونی عدد کوچکتری باشد لنز عریض (Wide) خواهد بود. به عبارت دیگر فاصله‌‌های کانونی کوتاه‌تر میدان دید عریض‌‌تری دارد ولی قابلیت زوم آن کاهش می‌یابد و برعکس فاصله­‌های کانونی بلندتر میدان دید کمتری داشته ولی زوم بیشتری دارند. فاصله کانونی را با FL نمایش می‌‌دهند.

لنز با قابلیت بزرگنمایی

از این نوع لنزها زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم اجسام را از فاصله دور تشخیص دهیم. لنز با قابلیت بزرگنمایی این امکان را به کاربر می‌‌دهد تا او بنا به میل فاصله کانونی را تغییر دهند و دیگر نیازی به تعویض لنز نیست.

لنز با فاصله کانونی متغییر

این لنزها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که هنگام استفاده، کاربر قابلیت تغییر فاصله کانونی در محدوده طراحی شده را دارد که این کار به صورت دستی یا اتوماتیک توسط خود دوربین انجام می‌‌شود. فاصله کانونی لنز 3 الی 8 میلیمتر ، 5 الی 12 میلیمتر و 8 الی 50 میلیمتر به صورت عادی است.

لنز پانوراما (360 درجه)

با استفاده از این لنزها می‌‌توانیم تصویر یک اتاق یا یک مکان مشخص را به صورت کامل داشته باشیم. در گذشته از چند دوربین برای یک مکان استفاده می‌شد که این امر امروزه با دوربین‌‌های با لنز 360 درجه مرتفع شده است.

لنز مخفی (Pinhole)

از این نوع لنزها در مکان‌‌هایی که بخواهند دوربین نمایش داده نشود، استفاده می‌شود. اندازه این لنزها در حد 1.5 تا 7.9 میلی متر بوده و به صورت مخفی نصب می‌‌شوند.

لنزهای خاص

لنزهای دیگری هستند که از دو لنز برای مشاهده دو ورودی مستقل، سه لنز برای مشاهده تصویر در سه جهت، از لنز راست برای مشاهده در جهت راست استفاده می‌‌شود. از FIBER OPTIC نیز برای انتقال از تصویر از مکان دیگر به مکانی که دوربین وجود دارد و یا محافظت از دوربین، استفاده می‌گردد.

شرکت فرتاک گلوبال ویژن با توجه به سال‌ها تجربه در زمینه دوربین مداربسته توانسته است بهترین محصولات را به بازار عرضه نماید و ضمانت تمام محصولات خود را به عهده بگیرد، شما برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188730400 تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فروش بهترین راهنمایی را در اختیارتان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *